لایروبی چهار هزار و ۳۰۰ متر از قنوات سبزوار

لایروبی چهار هزار و ۳۰۰ متر از قنوات سبزوار

سبزوار نیوز/مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: در مدت چند سال گذشته حدود چهار هزار و ۳۰۰ متر از قنوات این شهرستان مرمت و لایروبی شد.

به گزارش سبزوارنیوز، منصور برغمدی در حاشیه بازدید از طرح های کشاورزی سبزوار در گفت وگو با خبرنگاران اظهارداشت: بیش از ۸۰۰ کیلومتر از قنوات این شهرستان نیازمند لایروبی و مرمت است که برای اجرای این طر ح به حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است
وی از مرمت و احیای ۲۰ رشته قنات در ۱۵ روستای این شهرستان طی سال زراعی جاری خبر داد و گفت: برنامه ریزی شد تا امسال  ۵۰ کیلومتر از قنات های این شهرستان با مشارکت و همکاری خیرین احیا و مرمت شود.
برغمدی ادامه داد: امسال ۵۰ کیلومتر طرح انتقال آب در این شهرستان اجرا شد که ۱۱ کیلومتر از آن با پرداخت اعتبارات دولتی و مابقی با مشارکت افراد نیکوکار اجرا شد.
وی عنوان کرد: پرونده های اجرای طرح های انتقال آب تا سقف ۲۰۰کیلومتر در این شهرستان تشکیل شد که در صورت تامین اعتبارات و همراهی نیکوکاران این طرح ها اجرایی می شود.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: در یک سال گذشته ۴۵۰ کیلومتر طرح آبیاری کم فشار در  سطح ۲۰ حلقه چاه کشاورزی این شهرستان اجرا شد.
وی ادامه داد: هم اکنون پرونده هزار کیلومتر طرح آبیاری کم فشار در مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار این شهرستان تشکیل شد که در صورت تامین اعتبارات این طرح نیز اجرا می شود.
برغمدی با اشاره به اجرای یک طرح گلخانه ۵۰ هکتاری در سبزوار اظهار کرد: این طرح با همکاری بخش خصوصی اجرا می شود که برای احداث آن سه هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
وی گفت: هم اکنون ۳۰هزار متر مربع از اراضی شهرستان تحت پوشش کشت های گلخانه ای قرار دارد و چهار واحد گلخانه به میزان ظرف ۲ ماه آینده در شهرستان به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: ۲۰۳ مجوز ایجاد صنایع تبدیلی و ۱۹ پروانه بهره برداری در این شهرستان صادر شده است.
برغمدی گفت: به دلیل کاهش سطح منابع آب در این شهرستان تغییر شیوه و الگوی کشت در دستور کار قرار گرفته که بر این اساس باید سالانه ۵۰۰ هکتار به سطح زیر کشت محصولات کم آب طلب مانند زعفران و پسته افزوده شده و از سطح زیر کشت محصولات پر آب طلب مانند گندم و جو کاسته شود.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: از ابتدای امسال ۲۳ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون در راستا تجهیزات مورد نیاز بخش کشارزی شامل خرید تراکتور، کمباین و غیر آن فراهم شد.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.