چهره‌های پنهان پشت نقاب‌های سنگین آرایش

چهره‌های پنهان پشت نقاب‌های سنگین آرایش

 

سبزوار نیوز / دومین رتبه در خاورمیانه بعد از کشورهای عربی و رتبه‌ی تک رقمی در بین ۱۰ کشور اول دنیا در مصرف مواد آرایشی را کشور ایران به خود اختصاص داده است.

به گزارش سبزوار نیوز به نقل از ایسنا، در کشوری با دین رسمی اسلام، برخی هویت دینی و تاریخی کشور را لکه‌دار کرده و با تقلید از هنرپیشه‌ها و سوپراستارهای هالیوودی همواره با پوشش ستارگان سینما ور انظار عمومی ظاهر می‌شوند.

البته اینکه انسان همواره گرایش فطری به زیبایی داشته و با رسیدگی به ظاهر خود سعی در ایجاد شادابی روح و طراوت جسم خود دارد، امری کاملا منطقی و پسندیده است.

هنجارها جزو ارزش‌های پذیرفته‌ و درونی‌شده‌ی هر فردی هست و تا حدودی این هنجارها تحت تاثیر سایر فاکتورها قرار می‌گیرند و گرایش به زیبایی نیز در این زمره قرار دارد.

منظور از رعایت هنجار، حذف واژه‌ی آرایش از زیبایی‌های زندگی نیست و تمایل به زیبایی و زیباتر شدن نیز همچون حرص و طمع سیری‌ناپذیر نیست و تو گویی با نوشیدن آب شور سعی در برطرف کردن عطش خود داری.

خانواده ها از صحبت بیش از حد از اندام و زیبایی دیگران و مقایسه‌ی فرزندان خود با دیگران خودداری کنند و توجه فرزندانشان را از توجه بیش از حد به ظاهر خود منحرف کنند.

یک روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار ما ، اظهار کرد: با توجه به اینکه مردم تحت بمباران تبلیغاتی در رسانه‌ها قرار گرفته‌اند، امروزه رسانه‌ها نقش بسیار مهمی را در الگودهی به مردم ایفا می‌کنند.

فرانک رفیع‌زاده افزود: در تبلیغات‌ رسانه ای شاهد حضور افرادی بی‌عیب و نقص با پوست شفاف، چهره و اندامی فوق‌العاده در محیط‍‌هایی رویایی هستیم که دغدغه‌ای جز فراهم کردن موضوع مورد تبلیغ ندارند.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در این مورد گفت: تماشای دایمی چهره‌های جذاب در تبلیغات‌ها و شبکه‌های مجازی نوعی نیاز کاذب در فرد ایجاد می‌کند که داشتن چهره و اندام زیبا از آن جمله است و افراد و به خصوص نوجوانان و جوانان برای رقابت هر چه بیشتر در این فضای رقابتی تنگاتنگ و به منظور زیباتر شدن، دست به هر کاری می‌زنند.

وی در خصوص نقش خانواده‌ها در آرایش افراد بیان کرد: خانواده‌ها و به خصوص مادرها، می‌توانند سرمشق خوبی برای فرزندان خود باشند و باید این نکته را مورد توجه قرار دهند که از صحبت بیش از حد از اندام و زیبایی دیگران و مقایسه‌ی فرزندان خود با دیگران خودداری کنند و توجه فرزندانشان را از توجه بیش از حد به ظاهر خود منحرف کنند.

این روانشناس عنوان کرد: نظام‌های ارزشی افراد تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گرفته و عوض می‌شود و به نظر من ملتی که کتاب نمی‌خوانند، توانایی تشخیص معیارهای اخلاقی درست را از دست داده‌اند و و تغییر مثبتی را در زندگی این افراد نخواهیم دید.

  همه تمایل به برتری و بیشتر دیده شدن دارند

وی تاکید کرد: نیاز به زیبایی در ذات آدمی است و تاهل یا تجرد، مذهبی و غیرمذهبی نیز نمی‌شناسد و همه تمایل به برتری و بیشتر دیده شدن دارند و امروزه که معیار برتری میان برخی افراد در آرایش و داشتن چهره‌ی زیبا است، هیچ کس نمی‌خواهد از این غافله عقب بماند.

رفیع‌زاده با اشاره به راهکارهای پیشنهادی گفت: اولین راهکار، محدود کردن تبلیغات بی‌امانی است که ذهن نوجوانان و جوانان را شست‌شو داده و با تلقین این که توجه بیش از حد به زیبایی ظاهری، راهکار موفقیت در زندگی و اجتماع است، آنان را به سمت هنجارشکنی و انحراف از سایر ارزش‌ها سوق‌ می‌دهد، است.

وی خاطرنشان کرد: آرایش بیش از حد در نزد برخی افراد، به نوعی زرنگی برای به چنگ آوردن همسر آینده محسوب می‌شود و بسیار تحقیرآمیز است که دختران جامعه‌ی ما با چنین نگرشی به ازدواج و انتخاب همسر آینده‌شان روی می‌آورند و خود را اسباب لذت و تفریح مردان بی‌تعهدی قرار می‌دهند که جز لذت ظاهری و لحظه‌ای هدف دیگری از آن رابطه ندارند.

جامعه به عنوان یک نهاد تربیتی، نقش مهمی در نظام‌های ارزشی افراد دارد

موسی نیرومند”، جامعه شناس نیز در این باره اظهار کرد: انسان موجودی مشاهده‌گر و هوشمند محسوب می‌شود و ضروری است تا افراد ابتدا خود را ببینند و اگر فردی دچار خودکم‌بینی شود، به طبع به دیگران نگاه کرده و پیرو آنان خواهد شد.

وی افزود: در صورتی که تعادل زندگی فرد به هم بخورد، فرد با استفاده از مکانیسم‌های دفاعی سعی در برگرداندن تعادل حیات دارد و از جمله‌ی این مکانیسم‌ها می‌توان به پرخاشگری، اعتیاد و آرایش بیش از حد نیز اشاره کرد.

وی با اشاره به این که الگوبرداری‌های انسان در بزرگسالی تحت تاثیر یادگیری‌های او در دوران کودکی و حتی قبل از آن دارد، گفت: با توجه به نظریه‌ی حس دور و نزدیک، یادگیری‌ها و تمایلات افراد ریشه در دوران جنینی دارد و در صورتی که پدر و مادر در این دوران و پس از تولد، با کودک ارتباط عاطفی خوب برقرار کنند و از زبیایی‌های او تعریف کنند ، در این صورت کودک در بزرگسالی به دنبال پر کردن خلاهای عاطفی در خارج از چارچوب خانواده نخواهند بود.

نیرومند تاکید کرد:  در این صورت یادگیری اجتماعی، جزو یکی از راه‌های اصلی برای الگوبرداری به شمار خواهد آمد و در کل پس از بنیان خانواده که مهم‌ترین نقش را در شکل‌گیری نظام‌های ارزشی افراد دارند، اجتماع نیز افراد را به جذب شدن به برخی ناهنجاری‌ها سوق می‌دهند و تکمیل شدن این چرخه در قالب خانواده به حس دور معروف است.

وی عنوان کرد: برقراری ارتباط صمیمانه و عاطفی والدین با فرزندان خود آنان را از نیاز به محبت و تعریف و تمجید سایر افراد بی‌نیاز می‌کند.

وی با اشاره به علت اصلی آرایش گفت: علت آرایش بیش از حد افراد این می‌تواند باشد که این افراد خود را قبول ندارند و به دنبال تایید دیگران هستند و با دستکاری صورت ظاهری خود سعی در پوشاندن کمبودهای روحی و وجودی خود دارند.

بر اساس این گزارش؛ در صورت بررسی آسیب‌شناسانه از زاویه‌ای دیگر، بدون شک این مشکل ریشه در خانواده‌ها و کمبودهای عاطفی افراد نیز دارد و خلاهایی که در بین اعضای خانواده وجود دارد، به این مشکل دامن زده است.

رعایت برخی چارچوب‌ها و سنت‌ها در خانواده‌ها منجر به ایجاد دیواری بین آن‌ها شده است و اعضای خانواده تعریف از زیبایی‌های هم و یا محبت به هم را خلاف سنت‌ها دانسته و همواره این گونه حس‌ها را در دل خود نگه داشته‌اند.

به عنوان مثال اگر پدری با لطافت پدرانه‌ی خود دست نوازش به موهای دخترش کشیده و از زیبایی‌های وجودی او تعریف کند، شنیدن تعریف و تمجید از زبان غریبه‌ها دیگر برایش عجیب نبوده و به عنوان یک امر عادی جلوه خواهد کرد.

این نکته به خصوص در مورد نوجوانان که نیاز به احساس امنیت در بستری امن و تعریف و تمجید دارند، صادق است و باید توجه داشت که با در نظر گرفتن این اصول، می‌توان از فاجعه‌ها و بی‌بند و باری‌های بعدی جلوگیری کرد.

پس بهتر است فرزندانمان را آنگونه که هستند بپذیریم و کانون گرم خانواده را بهترین بستر برای آموزش و پرورش آنان قرار دهیم.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.