احیا و مرمت ۲۸۹ کیلومتر از قنوات سبزوار / افزایش ۷۰ درصدی تولید ماهی سردابی در شهرستان

احیا و مرمت ۲۸۹ کیلومتر از قنوات سبزوار / افزایش ۷۰ درصدی تولید ماهی سردابی در شهرستان

سبزوار نیوز/معاون مدیرکل و مدیر جهادکشاورزی سبزوار گفت: تا کنون ۲۸۹ کیلومتر از قنوات شهرستان سبزوار احیا و مرمت شده است.

به گزارش سبزوار نیوز منصور برغمدی در گفت و گو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه منابع آبی  سبزوار از نظر کمی و کیفی در معرض تهدید است، اظهار کرد: برای استفاده بهینه از آب و دراختیار بودن این منبع حیاتی باید تصمیمات و راهکارهای موثری اتخاذ شود؛ زیرا آب عنصر اصلی رونق اقتصادی در حوزه کشاورزی است.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی با بیش از ۲۰ هزار بهره بردار، بخش اعظمی از اشتغال و تولید در شهرستان را به خود اختصاص داده است، افزود: بیشترین صنایع تولیدی و تکمیلی در شهرستان وابسته به تولیدات بخش کشاورزی است.

وی همچنین با اشاره به اینکه یک هفتم قنات های استان در سبزوار واقع شده یادآور شد: در سبزوار حدود ۱۲۰۰ رشته قنات و ۶۳۰ حلقه چاه وجود دارد که قنوات یک چهارم منابع آبی شهرستان را تشکیل می دهند و از این نظر اهمیت بسزایی دارند.

برغمدی با بیان اینکه بهترین و با کیفیت ترین آب در قنات ها جاری است، خاطرنشان کرد: سبزوار شهر دیرینه های پایدار است و قنوات  آثار و میراث بجا مانده از گذشتگان برای امروز هستند .حیات بخش زیادی از مردم به حیات قنوات وابسته است و باید تلاش کنیم که اینها را برای آیندگان به میراث گذاریم.

وی با بیان اینکه سطح قنوات در شهرستان یک هزار و ۱۱۵ کیلومتر است، افزود: تا کنون ۲۸۹ کیلومتراز قنات های سبزوار احیا و مرمت شده است.

وی با بیان اینکه احیا و مرمت قنوات شهرستان از سال ۹۲ در دستور کار قرار گرفته، عنوان کرد: از سال گذشته تا کنون حدود ۲۵ رشته قنات به طول ۵ کیلومتر با اعتبارات دولت و مشارکت و همکاری بهره برداران و کشاورزان و کمک های خیرین احیا و مرمت شده است.

وی ادامه داد: برای احیا و مرمت این ۵ کیلومتر بیش از یک میلیارد تومان اعتبار هزینه شد که ۴۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات دولتی بود و مابقی آن از مشارکت خیرین، بهره برداران و کشاورزان تامین شد.

برغمدی با بیان اینکه مشارکت خیرین در بحث قنوات در استان برای نخستین بار در سبزوار انجام شده اضافه کرد: درهمین راستا پیگیرهستیم که مجمع خیرین احیا قنوات را بطور رسمی در شهرستان راه اندازی کنیم.

برغمدی با اشاره به اهمیت استخرهای دو منظوره در کاهش مصرف آب یادآور شد: در سال گذشته ۱۱۶ استخر دو منظوره در شهرستان وجود داشت که این آمار در سال ۹۵ به ۱۳۷ عدد افزایش یافته و رشد چشمگیری داشته است که این امر با مشارکت بخش خصوصی حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون سبزوار ۳۴ درصد ماهی سردابی استان را تولید می کند ،ادامه داد: در همین راستا با افزایش تولید ماهی در شهرستان مواجه بوده ایم و تولید ماهی شهرستان از یک هزار و ۶۵۰ تن به ۲ هزار و ۵۳۰ تن رسیده که در این زمینه رشد ۷۰ درصدی را داشته ایم و امیدواریم تا پایان سال به مرز ۳ هزار تن برسیم.

برغمدی با اشاره به انتقال اب از چاه به سطح اراضی نیز گفت: تاکنون حدود ۴۰۰ کیلومتر انتقال آب انجام شده درحالی که نیاز شهرستان ۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر است و تاکنون کمتر از ۱۰ درصد در این زمینه کار انجام شده است.

وی افزود: سال گذشته ۳۵ کیلومتر انتقال آب انجام شد و دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای این کار هزینه گردید.  اعتبار دولتی این پروژه ۵۰۰ میلیون تومان بود و مابقی آن با مشارکت مردم تامین شد.

ایشان با اشاره به آبیاری سطحی و کم فشار در سبزوار اظهار کرد: سال گذشته برای ۹۶۰ هکتار از مزارع شهرستان با ۱۹ حلقه چاه طرح آبیاری سطحی و کم فشار اجرا شد.شهرستان سبزواردر اجرای این طرح رتبه نخست استان را به خود اختصاص داد.

وی با اشاره به افزایش سطح فضای گلخانه ای در شهرستان گفت: سطح فضای گلخانه ای شهرستان امسال از ۳ و نیم هکتار  به ۵ هکتار افزایش یافته که این امر در راستای صرفه جویی در مصرف آب می باشد ،و امیدواریم تا پایان سال این عدد تا ۱۰ هکتار در شهرستان افزایش یابد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه امسال ۲/۲ میلیارد تومان تسهیلات به یک و نیم هکتار فضای گلخانه ای جدید شهرستا ن اختصاص یافته است، اضافه کرد: در زمینه توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب طلب مانند گل محمدی، زیتون، کشت نشایی مانند پنبه و چغندر نیز در شهرستان اقدامات خوبی انجام شده است.

برغمدی ادامه داد: حدود ۴۰ هکتار چغندر، ۱۰ هکتار گیاهان دارویی و ۶ هکتار هم زیتون در شهرستان کشت شده که این امور در راستای صرفه جویی منابع آبی، کاهش هزینه ها و افزایش درآمد کشاورزان انجام شده است.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.