توسعه صنعتی سبزوار زمینه ساز اشتغال پایدار برای جوانان

توسعه صنعتی سبزوار زمینه ساز اشتغال پایدار برای جوانان

سبزوارنیوز/توسعه صنعتی از شاخصه های مهم رشد اقتصادی در یک منطقه محسوب می شود. هرچه میزان رشد صنعتی دریک منطقه افزایش یابد، نشان از جذب سرمایه و رغبت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این منطقه است.

به گزارش سبزوار نیوز، افزایش سرمایه گذاری ها بستگی به بستر سازی هایی که مسئولان یک منطقه برای جلب و جذب سرمایه گذاران ایجاد می کنند، دارد. در سه سال گذشته موضوع جلب سرمایه گذاران و افزایش رونق اقتصادی در شهرستان سبزوار به عنوان یک استراتژی مهم در دستور کار مسئولان این شهرستان قرار گرفت. در سه سال گذشته رشد سرمایه گذاری در این شهرستان به بیش از پنج برابر رشد یافته است که نشان از همدلی مسئولان برای بستر سازی و اقبال سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این بخش است. از مهمترین عوامل سرمایه گذاری این شهرستان بازگشایشی دفتر سرمایه گذاری ها، تغییر رویه سرمایه گذاران از سپرده گذاری در بانک ها به سمت صنعت، توجه مسئولان به سرمایه گذاری در شهرک صنعتی و فعال سازی صنایع نیمه فعال از مهمترین  دلایل رونق اقتصادی شهرستان است.
**رونق بخش صنعت از زبان صنعتگران
علی عامری از فعالان بخش صنعت سبزوار است. وی مدت ۳۰ سال از عمر خود را درصنایع مختلف از جمله قطعه سازی طی کرده است. عامری  در گفت وگو با خبرنگار ما  با اشاره به رونق بخش صنعت در سه سال اخیر افزود:بخش صنعت ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با سایر شغل های خدماتی، توزیعی، فنی و مهندسی دارد.
وی با بیان اینکه در سه سال گذشته آسیب های زیادی به بخش صنعت کشور بخصوص در شهرستان ها وارد شد،  اظهار کرد: یکی از مهمترین دلایل آسیب دیدگی بخش صنعت بروز تحریم های کمرشکنانه است که تاثیر مستقیم بر روی بخش صنعت گذاشت و سبب شد تا معیشت بخش مهمی از فعالان این عرصه از جمله کارگران درمعرض خطر قرار گیرد.
وی گفت: گذشته از سیاست های غلط، افزایش تحریم ها، حاکم شدن رکورد و تورم، واردات بی رویه محصولات بی کیفیت بزرگترین ضربه را به تولید کنندگان و فعالان اقتصادی وارد کرده است.
عامری ادامه داد: تصویب قانون رفع موانع تولید، اختصاص تسهیلات به واحد های صنعتی، فراهم آوری شرایط صادرات محصولات ایرانی، سخت گیری در واردات محصولات خارجی و جلوگیری از وردات بی رویه محصولات بی کیفیت در سال های اخیر سبب رونق بخش صنعت کشور شده است.
وی اظهار کرد: رونق گیری و ایجاد فضای رقابت در تولید محصولات صنعتی با کیفیت زمینه برای اشتغال افراد زیادی را فراهم می کند که این موضوع تاثیر مستقیم بر تغییر وضعیت معیشیتی مردم دارد.
 **رونق سرمایه گذاری در بخش صنعت سبزوار  
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار گفت: با وجود مشکلات موجود  در سال گذشته سرمایه گذاری در بخش صنعت رونق مناسبی داشت به طوری که سرمایه گذاران در سال گذشته ۲٫۷ برابر در این بخش سرمایه گذاری کردند.
علی امید بخش  با بیان اینکه سرمایه گذاران امروز علاقه زیادی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت سبزوار دارند، اظهارکرد: در این مدت ۴۶۱ میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در بخش صنعت این شهرستان انجام شد که این میزان در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۷۰ میلیارد ریال به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه میزان جواز صنعتی در این شهرستان حدود ۱۳ درصد رشد یافته است، عنوان کرد:  در این مدت ۲۴ فقره پروانه بهره برداری صنعتی در این شهرستان صادر شد.
امید بخش عنوان کرد: با بهره برداری از این تعداد واحد های صنعتی زمینه اشتغال ۳۰۹ نفر در شهرستان فراهم شد که نشان از رشد ۱٫۱ برابری نسبت به مقایسه سال گذشته است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار با بیان اینکه در مدت سه سال گذشته  شاهد رشد مناسب صدور جواز های صنعتی هستیم، گفت: در این مدت ۱۸۳ فقره جواز تاسیس کارخانه و کارگاه صنعتی با سرمایه گذاری ثابت چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال و با ظرفیت اشتغال ۲ هزار و ۹۰۰ نفر در این شهرستان صادر شد.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین دغدغه های صنعتگران شهرستان در بخش پرداخت تسهیلات توسط بانک ها است،که در این زمینه از بانک ها انتظار می رود که با بخش صنعت سبزوار همکاری کنند.
**بسترسازی قانون برای حضور سرمایه گذاران
معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه سبزوار نیز گفت: یکی از مهمترین نیازهای برای رونق سرمایه گذاری در بخش صنعت فراهم شدن بستر های مناسب قانونی است.
احمد برادران با بیان اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان، کارگره باتک های عامل، کارگروه اشتغال شهرستان وظیفه دارند تا بستر مناسب برای حضور سرمایه گذاران را فراهم کنند، افزود: استقرار دفتر سرمایه گذاری ها در شهرستان ازمهمترین موضوعاتی است که سبب شد تا امروز زمینه برای تدوین بسته های اقتصادی و افزایش رغبت سرمایه گذاران در شهرستان فراهم شود.
وی با بیان اینکه در سال گذشته بخش صنعت در سبزوار حدود ۴٫۲ درصد رشد یافته کرده است، عنوان کرد: در مدت سه سال گذشته بیش از ۸۲۷ میلیارد ریال در بخش صنعت این شهرستان سرمایه گذاری شد که گامی در توسعه صنعتی این منطقه محسوب می شود.
برادران با بیان اینکه در این مدت برای ۶۰ واحد صنعتی با ظرفیت اشتغال ۹۱۶ نفر پروانه بهره برداری صادر شد، اضافه کرد: در این مدت  ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات برای رونق بخش صنعت سبزوار از طریق سامانه بهین یاب به ۱۲ واحد صنعتی نیمه فعال اختصاص یافت که زمینه اشتغال برای حدود ۲۵۰ نفر در شهرستان فراهم شد.
وی ادامه داد: در جهت رونق اشتغال و ایجاد بسترهای مناسب برای حضور سرمایه گذاران ۳۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار توسط دولت سرمایه گذاری شد.
فرماندار سبزوار با اشاره به اینکه دولت طرح بخشودگی جرائم تا سقف یک میلیارد ریال را ابلاغ کرده است گفت: براساس مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان پرداخت تسهیلات تا سقف سه میلیارد ریال توسط بانک های عامل شهرستان انجام می شود.
**توسعه شهرک های صنعتی زیربنای توسعه سرمایه گذاری
نماینده مردم سبزوار ر مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ما گفت: یکی از مهمترین زمینه ها برای توسعه صنعتی تامین زیر ساخت های لازم با توسعه و رونق شهرک های صنعتی است
رمضانعلی سبحانی فر با بیان اینکه در این راستا دولت ۱٫۵ میلیارد دلار به توسعه کارخانه های صنعتی کوچک و شهرک های صنعتی اختصاص داد، اظهار کرد: توسعه شهرکهای صنعتی و ایجاد صنایع کوچک و خوشه ای در این شهرکها از مهمترین زیرساختهای ایجاد اشتغال در بخش صنعت است.
وی ادامه داد: آماده سازی بسترهای لازم قانونی، اختصاص اعتبارات عمرانی و پرداخت تسهیلات در توسعه شهرکهای صنعتی و فراهم سازی زمینه ایجاد کارگاه و کارخانه در این شهرکها بر عهده دولت است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه تصویب شد تا موضوع توسعه زیرساخت شهرکهای صنعتی به خصوص در بخش فاضلاب، ایجاد تصفیه خانه و تامین مخابرات برعهده دولت ها واگذار شود.
وی افزود: با تقویت این زیرساختها زمینه برای ساخت و فعالیت کارگاههای کوچک صنعتی و ایجاد اشتغال در سطح کشور فراهم می شود.
سبحانی فر ادامه داد: دولت با اختصاص ۱۶۰ هزار میلیارد تسهیلات به ۱۰ هزار واحد نیمه فعال و طرح صنعتی گام مهمی در رونق اقتصادی و فعالیت بخش تولید کشور برداشت.
وی به رشد پنج برابری صنعت ظرف پنج سال گذشته در سبزوار نیز اشاره و بیان کرد: تا پایان امسال ۱۰ واحد صنعتی صنایع تبدیلی در شهرک شماره ۲ این شهرستان به بهره برداری می رسد که زمینه اشتغال حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم می کند.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.