درباره روستای برغمد

درباره روستای برغمد

درباره روستای برغمد

همه چیز درباره روستای برغمد یکی از زیباترین روستاهای چهار فصلی است که از توابع پیراکوه شهرستان جوین می باشد، این روستا دارای قنات ها و چشمه سار های متعددی که زیبایی این روستا را دوچندان می کند.

این روستا دارای پنج مسجد می باشد که اطراف روستا را فراگرفته اند و مردم روستا لهجه شیرین برغمدی دارند.
مردم روستا که اکثرا کشاورز می باشند در زمین های زراعتی خود مشغول به کار می شوند.

طبیعت روستای برغمد

درباره روستای برغمد ، این روستا طبیعت زیبایی در چهارفصل خود دارد این روستا دارای درختان زیادی از جمله درختان چنار ، درختان سپیدار ، درختان گردو و بادام و … می باشد که بر زیبایی روستا افزوده است.

طبیعت برغمد

درباره روستای برغمد ، محصولات روستای برغمد

کشاورزان روستای برغمد معمولا محصولاتی از جمله :هندوانه، خربزه، لوبیا، عدس، ماش، نخود، بامجان، خیار و گوجه کاشت می شود.

ولی محصول اصلی زمین های روستا گردو بادام و انگور می باشد.

شیره انگوروسرکه ومویزانگورازمحصولات به دست آمده ازانگور می باشد،که اکثرمصرف محصولات مردم روستاهمین اقلام می باشد.

محصولات برغمد
محصولات برغمد

قنات های روستای برغمد

درباره روستای برغمد اینکه تعداد زیادی قنات دارد ، قنات تشکیل شده از آبی که ازبالاترین ارتفاعات منطقه به صورت افقی درزیرزمین مسیری راطی می کند. قنات ها باید به صورتی ساخته شود تا کارگران به راحتی بتوانند در آنرفت و آمد کنند و مسیرهایی که گرفته شده را باز کنند.ارتفاع قنات بیش از یک متر و عرض آن بین هفتاد سانتی متر تا یک متر می باشد.

به مکانی که آب ازقنات به زمین می رسد وراه خروج راازقنات پیدا می کند مظهر گفته می شود.چاه هایی که در بین راه قنات وجود دارد به تهویه قنات ها کمک زیادی کرده واکسیژن لازم برای کارگرانی که نخاله ها و پسماندهای داخل قنات را جمع آوری می کنند راتامین می کند.این چاه ها باید فواصل مشخصی داشته باشند اگرفاصله چاه ها از هم دور باشد کارگران هم از لحاظ خالی کردن ضایعات هم ازلحاظ تنفس به مشکل می خورند.
اگر قنات فشار کمی برای خروجی آب داشته باشداستخری برای جمع آوری آب ها در نظر می گیرند تابه صورت بهتری درزمین ها مورداستفاده قرارگیرد.

قنات برغمد

قنات های فعال

سر آو منده : در پایین روستای برغمد روبروی مسجد صاحب الزمان می باشد. ازقند پایین : جاده ازقند از روبروی جاده برغمد به سمت ازقند می باشد. آواژگاه ( عید گاه ) : اول جاده ورودی به برغمد جاده خاکی می باشد که به قنات اژگاه می پیوندد. سرآوقیتز آباد : در کنار دهداری و بیمارستان روستای برغمد می باشد.

قنات هایی که خشک شده و در صورت بارندگی دوباره احیا می شود:

سر آو شیبیشو : از سمت مصلی برغمد به سمت شمس آباد که در حرکت هستیم به این قنات می رسیم.
سرآو ریش نوا ( روشن آباد ) : وقتی از پایین روستای برغمد به سمت میان آباد در حرکتیم به این قنات برخورد می کنیم.
آو شصته خوانی و سر آو البرزا : این دوقنات در نزدیکی هم در شرق ازقند می باشند که هر دو خشک شده اند.

محصولات درختی قنات الله آباد:

گردو : گردو همه ساله تابستان توسط اهالی برغمد و کسانی که در دشت قنات الله آباد باغ گردو دارند جمع آوری می شود جمع آوری به این صورت است که توسط چوب بلندی به نام ( یا ) بالای درخت رفته و توسط این چوب به جاهایی که دسترسی غیر ممکن است از این چوب استفاده می کنند

دیگر درختان روستا عبارتند از :

گوجه سبز
زرد آلو
آلو قرمز
انگور
انگور
انگور قرمز یا انگور سرخک
انگور قوره
توت
شاتوت
اِمبوروت : نوعی گلابی است که در تابستان تولید میشود که بزرگتر از گلابی است از این میوه برای انواع مربا ها استفاده می شود.
گلابی
بِه : برای مصارف مربا درست می شود.
انجیر : غالباً برای درست کردن مربا استفاده می شود و بسیار خوشمزه و شیرین می باشد.
انار : در این منطقه انار بسیار ترش و ملس می باشد و برای غذا های خود استفاده می کنند.
سیب ترش : این نوع میوه برای انواع مرباها استفاده می شود و بسیار خوش طعم و خوش مزه است

انگور
برداشت انگور

محصولات کشتی مزارع الله آباد قنات­ها‌‌‌‌‍، چاهای آب و چشمه­

چقندر : هم برای مصرف در شب یلدا آبپز می شود و هم به کارخانه فرستاده می شود برای درست کردن قند و شکر و انواع مرکبات

کدو : فقط برای شب یلدا آبپز شده و مصرف می شود.

گندم

جو

لوبیا

در دشت ها و زمین های کشاورزی این قنات کشت می شود. راه های رسیدن به این قنات از چهار سمت ممکن است. این قنات دو چنار کهن سال دارد که قدمت آن در زمانهای گذشته و دهه های گذشته می باشد.

ویژگی های این قنات

ویژگی های این قنات که همه ساله برنامه های فرهنگی ورزشی بنی هاشم برغمد مانند:همایش پیاده روی برغمد،جشنواره بازی های بومی محلی،مسابقات الاغ سواری

 

 

محصولات کشتی مزارع الله آباد قنات­ها‌‌‌‌‍، چاهای آب و چشمه­

چقندر : هم برای مصرف در شب یلدا آبپز می شود و هم به کارخانه فرستاده می شود برای درست کردن قند و شکر و انواع مرکبات

کدو : فقط برای شب یلدا آبپز شده و مصرف می شود.

گندم

جو

لوبیا

در دشت ها و زمین های کشاورزی این قنات کشت می شود. راه های رسیدن به این قنات از چهار سمت ممکن است. این قنات دو چنار کهن سال دارد که قدمت آن در زمانهای گذشته و دهه های گذشته می باشد.

قنات سرآومنده

این قنات که به قنات میان ده مشهور است یکی از بی سابقه ترین قناتهای برغمد با ۳۰ حلقه چاه به طول ۳ کیلو متر میباشد. همانطور که از اسم آن پیداست قطعا مظهر قنات در زمانهای طولانی گذشته در وسط ده (میان ده) قرار داشته است. مسیر قنات که از پایین ده و حلقه چاه آخر میباشد شروع و پس از گذشته آن از وسط ده و عبور از حاشیه حمام بالا در نهایت به منبع فعلی لوله کشی آب به اتمام میرسد.

 

در به استناد است مالکان؛ قنات که از نزدیک داخل قنات را به منظور لایروبی مشاهده نموده اند.مسیر قنات خصوصاً نزدیک حمام بالا از جلوه بسیار زیبایی برخوردار است.زیرا به مرور زمان به تخریب و برداشت خاکهای ریزش شده حفره های بسیار زیبایی به ارتفاع ۵ متر ایجاد شده که چشم هر بیننده ای را به آن جلب و خیره نموده است.

 

این قنات تا قبل از لوله کشی آب روستا تنها منبع تأمین آب شرب اهالی بوده است.در۳۰ سال گذشته به منظور تفکیک آب شرب وشستشو،مظهر قنات از دو قسمت تشکیل شده بود قسمت بالایی مخصوص استفاده برداشت آب شرب وقسمت پایین مخصوص شستشو ظروف و البسه ولی با ایجاد شبکه آب شرب مالکان تصمیم گرفتند مظهرقنات تجمیع شود. با توجه به درخواستهای مکرر اهالی و پشتیبانی مالی موسسات بنی هاشم با تخصیص مبلغ (۴۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) شهریور سال ۱۳۹۳ اقدام به بهسازی مظهر قنات گردید.

موقعیت جغرافیایی قنات سرآومنده

این قنات در خراسان رضوی شهرستان جوین روستای برغمد واقع شده و موقعیت این قنات در پایین روستای برغمد در کنار مسجد صاحب الزمان و میدان تعزیه حسینیه سید الشهدا می باشد که یکی از قدیمی ترین قنات های روستای برغمد بوده و اکثر مردم روستای برغمد از این قنات خاطرات به یادماندنی و جالبی دارند این قنات هم اکنون فعال بوده و از فشار آب خوبی برخوردار است که مسیرخروجی این قنات به زمین های زراعتی پایین برغمد متصل می شود و زمین های کشاورزی پایین ده از وجود این قنات سیرآب می شوند.

 

>> ادامه مطالب هفته های آینده… <<

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اطلاع از اخرین اخبار !
عضویت
از اینکه ما را دنبال می کنید متشکریم
close-link