میدان تعزیه حسینیه حضرت سیدالشهداء روستای برغمد محرم ۱۳۹۸

میدان تعزیه حسینیه حضرت سیدالشهداء روستای برغمد محرم ۱۳۹۸

تعزیه حسینیه حضرت سیدالشهداء روستای برغمد – محرم ۱۳۹۸

 

 

 

 

 

 

تعزیه دهه اول محرم ۱۳۹۸

 • تعزیه خوانی یاشبیه خوانی اجرای نمایش مذهبی است که درمورد شهادت امام حسین(ع) ویارانش ومصائب اهل بیت اوبعدازشهادت آن امام وبه استارت گرفتن اهل بیت ایشان می باشد.
 • اساسا تکامل تعزیه درایران به زمان ناصرالدین شاه برمی گردد زیراشاهنشاه وقت ایران علاقه بسیاری به نمایش های مذهبی علی الخصوص تعزیه خوانی داشتند حتی به دستور ایشان ساخت تیکه دولت انجام شد و هچنین گردآوری انواع لباس های تعزیه خوانی ودیگر لوازم همچون کلاه خود ها و شمشیرها و سپر ها و…از بهترین جنس نیز به دستور ایشان تامین گردیده است.
 • رفته رفته تعزیه خوانی در کوی و برزن و مساجد و.. پاگرفت وازاولین شهرهای پیشرو در این زمینه شهر بزرگ اصفهان بوده وپس ازآن به تدریج دیگر شهرهای ایران هنر تعزیه خوانی رونق گرفت.

 

تعزیه در روستای برغمد

 • روستای زیبای برغمد یکی ازتوابع پیراکوه شهرستان جوین دراستان خراسان غربی (شهرستان سبزوار) می باشدکه قدمت دیرینه ای دراجرای این هنر نمایشی مذهبی را دارا می باشد.
 • ازدیرینه های بسیار دور و بخصوص در ایام ماه محرم و صفر در این روستا مراسم و مناسک مذهبی برای سید و سالار شهیدان به نحوی بسیار زیبا بصورت های مختلفی نظیر مراسم سوگواری و زنجیر زنی و سینه زنی برگزار می شده است که تعزیه خوانی یاهمان شبیه خوانی به شکل و شمایل مطلوب و زیبایی اجراو اینگونه ارادت خود رو به سومین امام شیعیان ابراز می کردند.
 • اما تا آن زمان فقط اهالی روستا از برگزاری این مراسمات فیض می بردند تا اینکه فرزندی از همان آب و خاک برصدد آن شدکه این مراسم رابه شکوه و جایگاه والای خود برساند و آوازه آن را به گوش تمام عاشقان ثارالله برساند
  حاج علی برغمدی باهمت والای خود با فراخوان بهترین تعزیه خوانان کشوری از جمله شهر های اصفهان وتهران ومشهد وسبزوارمراسم رابصورت حرفه ای و شکیل در حدونام روستای برغمد پایه گذاری کردند .

روستای برغمد ؛ محرم سال ۱۳۹۸

تکیه (میدان) سیدالشهدای روستای برغمد با حضور پرشور مردم از همان روز اول آغاز گردید که مراسم تعزیه خوانی با نظم بسیار خوبی برگزار شد تا آنجایی که در شب اجرای تعزیه منصوب به حضرت علی اکبر(ع) و حضرت عباس (ع) شاهد حضور چشمگیر مردم از اقصی نقاط کشور بودیم تا آنجایی که سایت پرطرفدارآپارات و همچنین وب سایت برغمد با کیفیت بسیار عالی مراسم رابصورت زنده پخش کردند و بازخورد این کارتاجای بود که حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر بصورت زنده تعزیه منصوب به حضرت علی اکبر رو زنده مشاهده می کردند.

 • البته این امر با تلاش بی وقفه مدیریت محترم مجموعه فرهنگی مذهبی بنی هاشم؛ شخص حاج علی برغمدی
  درتهیه و ارسال it و مدیر و اعضای تدارکات و همچنین اعضای گروه
  تصاویر برای پوشش دهی هرچه بهتر زحمات خستگی ناپذیری کشیدند ، میسر نمی شد

 

تعزیه خوانان میدان تعزیه حسینیه حضرت سیدالشهداء روستای برغمد دهه اول محرم ۱۳۹۸

"">

تیزر تعزیه حسینیه حضرت سیدالشهداء روستای برغمد محرم ۱۳۹۸

 

>> ادامه مطالب هفته های آینده… <<

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.