کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۱

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۱

 

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۱ در یازدهم فروردین ماه و محل این مسابقات پایین تر از مدرسه بنی هاشم برغمد برگزار شد.

کشتی با چوخه

کشتی با چوخه یکی از کشتی های تاریخی و سنتی می باشد که جایگاه ویژه ای برای عشایر و ایلات خراسان علی الخصوص کرمانجی های عزیز داشته که رفته رفته و به مرور زمان این ورزش زیبا طرفداران زیادی پیدا کرد.

در کل استان خراسان نگاه ویژه ای به این ورزش پرطرفدار شد و نام خراسان با کشتی با چوخه عجین گشت این کشتی در خراسان به یک فرهنگ و سنت تبدیل شد طوری که حکیم ابولقاسم فردوسی که اهل خراسان بود در اشعار خود از کشتی بسیار یاد کرد.

در گذشته های بسیار دور در جنگ ها هم هر کس که میخواست برتری خود را نسبت به حریف ثابت کند. بهترین رزمنده و پهلوان خود را وارد جنگ میکرد تا همین باعث تضعیف روحیه سربازان شود و هر کس از میدان پیروز بیرون می آمد.

لشکرش هم با اعتماد به نفس به ادامه جنگ می پرداختند با گذشت زمان همین اتفاق در طوایف و قبیله ها اتفاق افتاد. و پهلوانان قبیله ها و طایفه ها به نبرد می پرداختند ، تا اینکه به مرور زمان به تفریح و ورزش تبدیل شد تا اینکه این ورزش به یکی از ورزش هایپرطرفدار و جذاب و مهیج تبدیل شد. و هر قبیله ای پهلوان بزرگی در خود داشت قبیله برتر شناخته می شد.

 

 
کشتی با چوخه 91-

چوخه

پارچه ضخیمی است که چوپان ها در قدیم الایام برتن میکردند که از پشم گوسفندان بافته شده.

لباس کوتاهی که بالاتنه را می پوشاند و برای تهی دستان و افراد کم بضاعت بافته می شده، در خراسان به این نوع لباس بالاپوش گفته می شد.کشتی با چوخه هم براساس همین نوع لباس نام گذاری شد

چوخه کاران علاوه بر لباس چوخه دارای شال هم می باشند. که به دور کمر بسته می شودو به دو رنگ قرمز و آبی میاشد که در هنگام مسابقه داور وسط امتیازاتی که میدهد دچار اشتباه نشود.

درکشتی با چوخه پهلوانان بایستی ازشلوارک های مشکی ضخیم که مختص همین ورزش می باشداستفاده کنند ویا می توانندشلوارهای خودراتا بالای زانوبالازده تادرمیان مسابقه مشکلی ایجادنشود.

کشتی چوخه 91

فنون کشتی با چوخه

درکشتی باچوخه فن های زیادی زده می شودکه بستگی به سرعت،دقت وتوان وتجربه چوخه کاردارد.
معروفترین فن کشتی باچوخه فن لنگ کمر می باشدالبته فنون دیگری همچون کمرپیچ،قل پیچ،سرشاخ،یک دست ویک پا،درخت کن نام برد.
البته فن لنگ کمر یک ازدیدنی ترین فن هایی است که درکشتی باچوخه زده می شودوهمه تماشاچیان رابه وجدمی آورد
این فن به چهارصورت فن وسط پا،فن پیچیدن،فن پیچیدن وبرگردان وفن پیچیدن پاشنه پا به اجرا در می آید.

فنون چوخه

دهل و سرنا

در آغاز مسابقات کشتی با چوخه به رسم قدیم از سازهای قدیمی همچون دهل و سرنا ایستفاده می کنند که با نواختن این سازها اعلام آمادگی کنند و همین امر بیانگر شروع مسابقات بود ، این کار که ریشه بسیارقدیمی داشته درگذشته های دورهم وقتی قبیله ای وارد جنگ می شد بانواختن سازشروع جنگ را اعلام می کردندیاوقتی جنگی پایان می یافت یادرجنگی پیروز می شدند شروع به نواختن می کردند این ساز هم نمایانگر آن دوران می باشد.

 

قوانین و مقررات کشتی با چوخه

قوانین ومقررات کشتی باچوخه بعدازبازنگری هاواصلاحات انجام شده درسال ۱۳۹۵ اجرایی و تکمیل شدوبعد از آن به تصویب رسید.

نکاتی که بایستی درمسابقات کشتی با چوخه لحاظ شود بر این اساس است

کادر برگزاری مسابقات:این کادرشامل مسئول برگزاری مسابقات،دبیر اجرایی مسابقات،مسئول کمیته فنی مسابقات،مسئول کمیته انضباطی مسابقات،نیروی انتظامی،مسئول جدول بندی مسابقات،اکیپ درمانی،اکیپ فیلم برداری و … می باشد.

زمین مسابقه:مسابقات باید در مجموعه ای سرپوشیده دارای تشک برگزار شود و یا در فضای باز در زمین چمن یا زمین پوشیده از خاک نرم که به چوخه کاران آسیبی وارد نشود.

لباس چوخه کار: لباس اصلی چوخه از سه چیز تهیه می شود شلوارک یا شلواری که باید تا بالای زانو برگردانده شده است،دوم لباس چوخه،وسوم شال که دورکمر چوخه کاربسته می شود ضمنا چوخه کاربایستی حتمااز زیرپوش درزیرلباس چوخه استفاده کند.

 

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد

مسابقات کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد در روستایی زیبا از توابع پیراکوه جوین در شهرستان سبزوار می باشد در این روستاازقدیم الایام در رزوهای تعطیلات عید وقتی برغمدی هایی که مقیم شهرهایی همچون تهران گرگان وسبزوار هستند به روستای برغمد برای دید و بازدید می آمدند درهمین دید و بازدید برای سرگرمی مشغول به کشتی گرفتن می شدند تا اینکه همین کشتی گرفتن ها رواج پیدا کردوعمومی تر شد ضمنا اقوام در دورهمی ها در مکانی مشغول به گرفتن کشتی می شدند.

این رویه ادامه پیدا کرد تااینکه حاج علی برغمدی بازحمات فراوان و تلاش بسیار توانستند باکمک مردم خود روستا مکان هایی را انتخاب کنندتاکشتی ها در آن مکان برگزار شود،گود بنی هاشم برغمد که درکنار قنات الله آباد می باشدهم باتلاش ها وزحمات ایشان احداث شد تااین مسابقات ازسطح روستا به شهرستان و استانی دربیاید،درحال حاضر پهلوانان باتجربه ونام آشنایی درگودبنی هاشم برغمد حاضر شده ودرمسابقات کشتی باچوخه برغمدشرکت می کنند.

گود بنی هاشم

اهداء جوایز

وزن ۷۰- کیلوگرم:

 • نفر اول پهلوان ابراهیم ولیان برنده یک راس قوچ
 • نفر دوم پهلوان قنبر قنبری برنده یک عدد فرش ۱۲ متری
 • نفر سوم پهلوان اصغر حاجیان برنده یک عدد سرویس آرکوپال

وزن ۸۰- کیلوگرم:

 • نفر اول پهلوان حسین اکبری برنده یک راس قوچ
 • نفر دوم پهلوان هادی احدی برنده یک عدد فرش
 • نفر سوم پهلوان علیرضا آخوندزاده برنده یک عدد سرویس آر کوپال

وزن ۹۰- کیلوگرم:

 • نفر اول پهلوان عباس نیک سرشت برنده یک راس قوچ
 • نفر دوم پهلوان مجتبی کلانتریان برنده یک عدد فرش
 • نفر سوم پهلوان محمدحسن حاجی آبادی یک عدد سرویس آر کوپال

وزن ۹۰+ کیلوگرم:

 • نفر اول پهلوان محسن خاکشور برنده یک راس گوساله
 • نفر دوم پهلوان پیرمردی برنده یک راس قوچ
 • نفر سوم پهلوان محسن جعفرزاده برنده یک عدد فرش

 

با تشکر از مسئولین برگزار کننده مسابقات

 • جناب آقای حاج علی برغمدی مسئول برگزاری مسابقات کشتی با چوخه
 • سرکار خانم زهرا برغمدی ناظر برگزاری مسابقات کشتی با چوخه
 • جناب آقای حاج ابوالقاسم برغمدی خیر ورزشی
 • جناب آقای علی برغمدی دهیار اسبق روستای برغمد
 • جناب آقای امیررضا برغمدی عکاس و فیلبردار
 • جناب آقای علی سبحانی فر نماینده مردمی شهرستان جوین-خوشاب-سبزوار و نماینده مجلس شورای اسلامی
 • جناب آقای شیردل مدیر محترم اسبق اداره ورزش و جوانان شهرستان جوین
 • جناب آقای سرهنگ سعادتی منش رئیس پاسگاه روستای برغمد
 • جناب آقای پهلوان سرهنگ حسین برغمدی مدیر تدارکات کشتی با چوخه
 • موسسات بنی هاشم روستای برغمد

در آخر از تمامی عزیزان و دوستداران کشتی باچوخه از جمله مردم روستای برغمد و روستاهای اطراف و شهرستان سبزوار که به زیبایی مسابقات افزودند تشکر می کنیم.

 

 

 

 

کلیپ های زیبا از مسابقات کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۱۳۹۱

مطالب مرتبط