مسابقات الاغ سواری روستای برغمد سال ۹۲

مسابقات الاغ سواری روستای برغمد سال ۹۲

مسابقات الاغ سواری روستای برغمد سال ۹۲ این ورزش پیر و جوان نمی شناسد و تمام سنین می توانند در این مسابقه حضور داشته باشند . هر ساله که به این مسابقه نزدیکتر می شوند شرکت کنندگان  چه از برغمد و چه از روستاهای اطراف مانند جمال آباد ، بید ، میان آباد ، شمس آباد در این مسابقه مهیج و مفید تمیرنات زیادی کرده تا بین نفرات اول تا چهارم باشند.

سوارکاری

سوارکاری سابقه طولانی داشته و از قدیم الایام برای باربری و سفر به شهرها و روستاهای دور و نزدیک از این چهارپایان استفاده می شده ، برای فرستادن نامه ی پادشاهان به شهرها و کشورها هم از همین چهارپایان و البته نیروهای زبده استفاده می کردند رفته رفته پادشاهان و کدخداهای روستاها برای ایجاد تفریح و نشاط بین مردم شهر و روستای خود مسابقاتی در نظر گرفته شد.

تابهترین سوارکارشهرخود رابشناسند،البته این مسابقات به صورت حرفه ای انجام شدتااینکه ایده جالبی در بعضی روستاهای کشوراتفاق افتادکه به این مسابقات رنگ و لعاب خاصی دادوطرفداران زیادی پیدا کردوشادی زیادی به اهالی روستا اهداء کردکه این مسابقات سوارکاری برروی الاغ بود،هیجان این مسابقه درحدی بودکه برای تماشاچیان وهمچنین شرکت کنندگان مسابقه بسیار جذاب ودیدنی انجام شد.

این مسابقات سال ۱۳۹۲ در روستای زیبای برغمد اتفاق افتاد که جزو اولین برگزار کننده های اینگونه مسابقات در سطح کشور می باشد و نامی در شهرهای خراسان و حتی ایران دست و پا کند و آوازه این مسابقات در بسیاری از شهرها پیچید و کم و بیش در اکثر روستاهای ایران ادامه پیدا کند که علاوه بر شادی مردم روستا ، سرگرمی برای جوانان باشد.

سوارکاری ورزشی است که در سال های قبل و دهه های پیشین مورد علاقه توجه مردم قرار گرفته است که سابقه تاریخی و طولانی مدتی دارد و می توان این ورزش مهیج را جزء ورزش های قدیمی حساب کرد. این ورزش امروزه نه تنها به عنوان ورزش مفید و به عنوان تفریح می باشد بلکه در مسابقات المپیک و جهانی علاقه ی زیادی را به خود تخصص می دهد. این ورزش پرهزینه در بین ورزش های دیگر به نظر می رسد که با این هزینه زیاد باز هم طرفداران زیادی را به خود جلب می کند.

این ورزش انواع سوار کاری را دارا می باشد که به ترتیب :

 • اسب سواری

  گاو سواری

  الاغ سواری

  شتر سواری

  فیل سواری

  و…

فوائد سوارکاری :

شاید در ظاهر سوارکاری که جزو ساده ترین کارهای روی زمین باشد ولی این چنین نیست و بایستی برای یادگیری صحیح این ورزش بایستی تمرین دید و آموزش گرفت ، سوارکاری فوائد بسیاری داشته که مهمترین آن بهبود و تقویت عضلانی تمام بدن و برانگیختن سیستم درونی انسان می شود، همچنین تقویت تعادل و هماهنگی خاصی به سوارکار می دهد.

اصول الاغ سواری :

اصولا خرسواری قاعده خاصی نداشته و بستگی به الاغی است که تحت فرمان سوارکار می باشد که بایستی ببینیم این الاغ هایی که در مسابقات استفاده می شوند از چه نژادی هستند و در اصل باید ابتدا الاغ خود را بشناسیم و بعد در مسابقه شرکت کنیم چیزی که مسابقات خرسواری را جذاب می کند.

همین ندانستن هاست زیرا الاغ حیوانی اصولا بارکش ، آرام با شعوی بسیار پایین در همین راستا مسابقه ای سراسر جذاب خواهیم دید چون الاغها مسیر درست را تشخیص نمی دهند و اصرار دارند.

که راه خود را کج کنند البته همانطور که قبلا گفتیم بستگی به الاغ هست که خر جوان باشد یا پیر ، ماده باشد یا نر ، کره خر باشد یا خربارکش که همه این ها باز هم به جذابیت مسابقه می افزاید.همگی برای دیدن این مسابقات به روستا آمده بودند و تماشاچی این مسابقه بودند مهمترین هدف برگزاری این مسابقه طرح نشاط بین تمام مردم روستای برغمد علی الخصوص جوانان روستای برغمد شد که با شرکت در مسابقه الاغ سواری خودی نشان دهند و برتری خود را نسبت به دیگر جوانان روستا به رخ بکشند همچنین کودک های روستا هم به دنبال سوارکاران میکنند تا پیگیر مسابقه باشند و بفهمند چه کسی به خط پایان می رسد.

مسابقات الاغ سواری روستای برغمد

اولین دوره مسابقات خرسواری در سال ۱۳۹۲ روستای برغمد با حدود ۱۵ الی ۲۰ خرسوار برگزار شد که این مسابقات جذاب و دیدنی با حضور پرشور تماشاچیان و شرکت کنندگان پیر و جوان از روستاهای اظراف و روستای برغمد به شکلی زیبا ادامه یافت سوارکاران با اشتباهات بسیاری در میانه راه مواجه می شدند که همین اشتباهات موجب خنده تماشاچیان و خود سوارکار می شد در ادامه مسابقه الاغ هایی که در مسیر اول بودند ناگهان مسیر خود را عوض می کردند و بعضی توقف می کردند و در نزدیکی خط پایان هم شاهد صحنه های جذابی بودیم که با برتری یک از نوجوانان روستا همراه شد و به مقام اولی رسید.

مسابقات الاغ سواری روستای برغمد همه ساله ۱۰ فروردین ماه برکزار می شود این ورزش محلی از سال ۹۲ در روستای برغمد معرفی شد، که شرکت کنندگان و تماشاچیان زیادی را به خود اختصاص داد. این ورزش پیر و جوان نمی شناسد و تمام سنین می توانند در این مسابقه حضور داشته باشند. هر ساله که به این مسابقه نزدیکتر می شوند.

شرکت کنندگان چه از برغمد و چه از روستاهای اطراف مانند جمال آباد ، بید ، میان آباد ، شمس آباد در این مسابقه مهیج و مفید تمیرنات زیادی کرده تا بین نفرات اول تا چهارم باشند. شروع و مبدأ این مسابقه از روبه روی مسجد صاحب الزمان و یکی از قنات های روستای برغمد به نام ( نَو ) شروع شده و مقصد آن بالای روستای برغمد (چهارراه برغمد ) پایان مسابقه الاغ سواری می باشد.

مسئول برگزاری

مسئول برگزاری مسابقه ی مهیج الاغ سواری روستای برغمد جناب آقای حاج علی برغمدی مدیر عامل موسسات بنی هاشم برغمد می باشد که با تلاش های ایشان و اطرافیان و اهالی برغمد توانستند این مسابقه ی مهیج را در روستای برغمد برگزار کرده و روستای برغمد را جزء فعال ترین روستا معرفی کرده است.

مسابقات الاغ سواری روستای برغمد سال ۹۲

مسابقات الاغ سواری روستای برغمدسال۹۲در فروردین ماه روزدهم برگزارشدوبیش از۱۰شرکت کننده الاغ سواردراین مسابقه حضور داشتندروی هرالاغی مدل وپلاک مختص خودرادارا بودند.شروع این مسابقات ازپایین روستا روبه روی مسجدصاحب الزمان شروع ومسیرآن ازخیابان اصلی روستای برغمد که مسافت آن حدودایک کیلومتربودشروع می شد.

خط پایان این مسابقه چهارراه برغمد خاتمه میشد در مسیر مسابقه الاغ سواری موتور ها و ماشین ها جلوی الاغ هارو میگرفتند و اجازه عبور برای شرکت کنندها را سخت کرده بودند به همین خاطر از کیفیت مسابقه الاغ سواری کاسته شد.

درآخرچهار شرکت کننده که به ترتیب مقام اول تاچهارم رابدست آوردندازطرف مسئول برگزاری جوایز نفیسی برایشان درنظر می گیرد:

اهداء جوایز:

نفر اول آقای جواد برغمدی فرزند عباس از برغمد سن ۱۷

نفر دوم آقای رضا برغمدی فرزند اصغر از برغمد سن ۱۶

نفر سوم آقای صفر برغمدی از برغمد سن ۵۱

نفر چهارم آقای حسین برغمدی از برغمد سن ۸۰ که مسن ترین شرکت کننده بودند.

با تشکر از مسئولان برگزاری مسابقه الاغ سواری روستای برغمد سال ۹۲

جناب آقای حاج علی برغمدی مسئول برگزاری و مدیر عامل موسسات بنی هاشم برغمد

جناب آقای علی برغمدی مجری این مسابقه و دهیار اسبق روستای برغمد

جناب آقای حاج ابوالقاسم برغمدی خیر ورزشی

جناب آقای امیررضا برغمدی عکاس و فیلم بردار موسسات بنی هاشم برغمد

جناب آقای اصغر نیا رئیس دفتر مخابرات و ارتباطات روستای برغمد

جناب آقای شیخ محمد بهشتی نیک امام جمعه روستای برغمد

جناب آقای مهدی برغمدی دهیار سابق روستای برغمدی

جناب آقای حسین برغمدی (حسین حاج عباس) موسسات بنی هاشم رضوی

صدا و سیمای شبکه خراسان رضوی

جناب آقای سرهنگ سعادتی منش رئیس پاسگاه روستای برغمد

موسسات بنی هاشم رضوی و اهالی مردم روستای برغمد که تلاش برای بهتر برگزاری این مسابقه کردند.

کلیپی زیبا از مسابقه الاغ سواری روستای برغمد سال ۱۳۹۲

 

تصاویر مسابقات الاغ سواری روستای برغمد سال ۹۲

 

 • IMG_6581
 • IMG_6582
 • IMG_6583
 • IMG_6584
 • IMG_6585
 • IMG_6586
 • IMG_6479
 • IMG_6480
 • IMG_6484
 • IMG_6486
 • IMG_6487
 • IMG_6488

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.