مسابقه ی دومیدانی روستای برغمد سال ۹۲

مسابقه ی دومیدانی روستای برغمد سال ۹۲

مسابقه ی دومیدانی روستای برغمد سال ۹۲ با شرکت کنندگانی از اطراف برغمد برگزار شد که جمعا بیش از ۷۰ شرکت کننده حضور داشتند.

مسابقات دومیدانی

مسابقات دومیدانی ، پیاده‌روی سرعت ، پرش و پرتاب از دوران پیش از تاریخ تاکنون انجام می‌شده ‌است.سنگ ‌نگارههایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع بر روی مقبره‌ های مصری متعلق به ۲۲۵۰ سال پیش از میلاد وجود دارد.

دوومیدانی :

دوومیدانی از یونان باستان آغاز شد این ورزش چون نیاز به سرعت بالایی داشت ورزشکاران در حال دویدن دچار مشکل می شدند برای هرچه بهتر دویدن دوندگان با پاهای برهنه مسابقه را انجام می دادند برگزار کننده مسابقات هم زمینی سفت را انتخاب می کردند تا ورشکاران مشکلی برای دویدن نداشته باشند.

دوومیدانی در رشته های مختلفی برگزار می شود که بستگی به توان دوندگان رشته های مختلفی اعم از دوهای استقامتی که کلیومترها باید طی شود تا دوندگان به خط پایان برسند و همچنین دوهای نیمه استقامت که در اکثر مسابقات کشوری این رشته انجام می شود ، مسابقات دو سرعت هم در برخی مسابقات ورزشی صورت می گیرد که در کل دوومیدانی رشته های مختلفی دارد که ما به برخی از آنان اشاره کردیم.

ایرلندی ‌های باستان از حدود ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد مسابقاتی را برگزار می‌کردند ،که پرتاب سنگ و دو نیز در بین آن‌ها بود. وقتی یونانیان در ۷۷۶ پ. م برگزاری بازی‌ های المپیک را آغاز کردند،تنها رشته‌ای که در چندین دورهی ابتدایی در آن برگزار شد مسابقه ی دو سرعت معروف به استادیون بود که دوندگان ، طول ورزشگاه (حدود ۲۰۰ متر) را میدویدند.

در دوره‌های بعدی ، رشته‌های دیگری از جمله پرتاب ‌ها و پرش ‌ها نیز برگزار شدند و مهمترین رشتهی مسابقات پنجگانه محسوب می‌شد ،که از پنج رشتهی دو استادیوم ، پرش طول ، پرتاب دیسک ، پرتاب نیزه و کُشتی تشکیل می‌شد. شعار دوومیدانی در المپیک به زبان یونانی «سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس» به‌معنی «سریع‌تر، بالاتر و قوی‌تر» است.

فوائد دوومیدانی :

دوومیدانی احساس نشاط و سرزندگی و شادابی به افراد داده و باعث کاهش استرس افراد در طول روز شده و همچنین برای افرادی که دچار افسردگی می باشند مناسب می باشد.

دوومیدانی به شدت برای افراد افسرده مفید است و حالت روحی این افراد را تقویت می کند در ضمن اکثر بخش های بدن از جمله قند خون و فشار خون و … را تنظیم می کند که یکی از مهمترین مزایای دووومیدانی است.

افرادی که در طول سال هم مشغول به دویدن هستند افرادی دارای اعتماد به نفس و هوشیار هستند که عملکرد بهتری نسبت به سایر افراد در مشغله کاری خود دارند این افراد به واسطه همین دویدن خواب راحتتری دارند و اکثرا دچار پیری زودرس ، چاقی و پوکی استخوان نمی شوند.

اصول دوومیدانی :

هر دونده ای در هر مسابقه ای علاقه کسب مقام دارد ولی یکی از اصول ورزشکاران دوومیدانی این است که دونده هوشمندانه شروع به دویدن کند و انرژی خود را برای پایان خط مسابقه نگه داشته تا جزو نغرات برتر مسابقه باشد.
هرچند مسابقات دوومیدانی عضلات بدن را درگیر کرده و ممکن است آسیب هایی ببیند که بایستی مراقبت ها و آگاهی هایی قبل از دویدن داشته و بعد پای بر مسابقه گذاشت ، همچنین در هنگام دویدن تنفس از راه دهان و بینی استقامت بیشتری به دونده می دهد که این تنفس باید تنظیم کنیم تا در اواخر مسابقه نفس داشته باشیم.

مسابقه دومیدانی روستای برغمد

مسابقه دومیدانی روستای برغمد نهم فروردین ماه ۱۳۹۲ در روستای برغمد ،منطقه پیراکوه شهرستان جوین فعالیت خود را شروع کرده است.این مسابقه دو سرعت که مسافتی حدود یک کیلومتر دارد از محل مبدأ پاسگاه شروع شده و تا مقصد چهارراه برغمد می باشد. در مسابقه ی دومیدانی روستای برغمد که بسیار مهیج می باشد به نفرات اول تا چهارم جوایز نفیسی داده می شود.

دوومیدانی

 

طرح نشاط بین جوانان روستای برغمد با برگزاری مسابقات دوومیدانی :

حاج علی برغمدی بنیان گذار و مدیر مجموعه موسسات بنی هاشم برغمد یکی از خیرین روستای برغمد با توجه به رویکرد خود در راستای اعتلای ورزش همگانی و برجسته کردن نام روستای برغمد اقدام به برگزاری برنامه های تفریحی و ایجاد طرح نشاط بین جوانان روستای برغمد انجام دادند که یکی از این برنامه ها برگزاری مسابقات دو بود که خوشبختانه با استقبال بسیاری از جوانان همراه شد که این مسابقات همه ساله در فروردین ماه در ایام عید انجام می شود.

مسئول برگزاری

مسئول برگزاری این مسابقات در روستای برغمد جناب آقای حاج علی برغمدی می باشد. که ایشان برای روستای برغمددر منطقه شهرستان جوین تلاش های فراوانی در این زمینه انجام داده اند ،ایشان با تلاش بسیار توانستند نام برغمد را بر سر زبان ها در اکثر شهرهای خراسان رضوی بیفتد و یکی از بهترین و فعال ترین روستا در منطقه پیراکوه شهرستان جوین می باشد. که در حال حاضر روستای برغمد جزء فعال ترین روستا بین روستاهای شهرستان جوین و خراسان رضوی شده است.

مسابقه ی دومیدانی روستای برغمد سال ۹۲

با حضور بیش از ۷۰ نفر شرکت کردند مبدأ این مسابقه رو به روی پاسگاه پلیس روستای برغمد و مقصد آن تا چهارراه روستای برغمد بود. این مسابقات همه ساله در ایام عید با حضور پرشور جوانان روستای برغمد و روستاهای اطراف برگزار می شود و در این مسابقات به نفرات برتر جوایز ارزنده ای اهداء شد.
مسئول تدارکات و فنی این مسابقه جناب آقای علی برغمدی دهیار اسبق روستای برغمد و جناب آقای سعید زارع بوده است. در آخر چهار نفر به مقصد رسیدند که جوایز نفیسی مسئول برگزاری برایشان در نظر گرفته بودند که به ترتیب:

جوایز نفرات برتر مسابقات دوومیدانی سال ۱۳۹۲ :

در پایان این مسابقات به چهار نفر برتر جوایزی ارزشمند به صورت یادبود اهداء شد که نفرات برتر مسابقات به شرح زیر می باشد:

۱ – نفر اول مسابقات آقای داوود برغمدی

۲ – نفر دوم مسابقات آقای کاظم برغمدی

۳ – نفر سوم مسابقات داوود برغمدی

۴ – نفر چهارم مسابقات رجبعلی برغمدی

دوومیدانی

با تشکر از مسئولان و دست اندکاران در برگزاری مسابقه دومیدانی سال ۹۲

–         جناب آقای حاج علی برغمدی مسئول برگزاری
–        جناب آقای علی برغمدی دهیار اسبق روستای برغمد
–        جناب آقای اصغرنیا مسئول دفتر مخابرات روستای برغمد
–        جناب آقای سرهنگ سعادتی منش رئیس پاسگاه روستای برغمد
–        جناب آقای امیررضا برغمدی مسئول عکاسی
–        جناب آقای ابراهیم برغمدی موسسات بنی هاشم برغمد
–        جناب آقای محمد برغمدی موسسات بنی هاشم برغمد
–        جناب آقایان مرتضی و مهدی دژبان موسسات بنی هاشم برغمد
–        جناب آقای حسین برغمدی (حسین حاج عباس) موسسات بنی هاشم برغمد
–        جناب آقای رضا امیدی کارمند اسبق موسسات بنی هاشم برغمد
–        جناب آقای سعید زارع کارمند اسبق موسسات بنی هاشم برغمد
و موسسات بنی هاشم برغمد و اهالی برغمد که تلاش برای بهتر برگزاری این مسابقه داشتند.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.