بوی عطر شهدای مظلوم هویزه می آید

بوی عطر شهدای مظلوم هویزه می آید

 

سبزوار نیوز/شهرستان هویزه واقع در غرب استان خوزستان و از مهمترین شهرهای استراتژیک در دوران دفاع مقدس محسوب می شود. هویزه در دوران دفاع مقدس مدت ۲ سال در اشغال ارتش عراق بود.

به گزارش سبزوار نیوز، در نخستین روز های آغاز جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ شهر توسط ارتش بعث عراق محاصره شد. فرماندهان ارتش و سپاه معتقد بودند با اجرای یک عملیات کلاسیک نظامی محاصره دشمن را بشکنند. در تاریخ ۱۸ دی ماه سال ۵۹ ارتش و سپاه عملیاتی مشترک با نام نصر به فرماندهی ارتش در محور جنوب شهر اهواز-دشت آزادگان به صورت گسترده آغاز کردند. این عملیات بزرگترین عملیات زرهی ایران در کل تاریه جنگ ایران و عراق است که با پیروزی قاطع نیروهای عراقی همراه بود و آن‌ها توانستند برغم تلاش ایرانی‌ها هویزه را اشغال، شوش را محاصره و تا اهواز پیشروی کنند. در این عملیات مدافعان شهر هویزه به فرماندهی شهید حسن علم الهدی با وجود کمبود تجهیزات در برابر دشمن ایستادند و به شهادت رسیدند. دشمن بعثی پس از شهادت این حماسه سازان با تانک از روی پیکر های مطهر شهدا عبور کرد تا صحنه کوبیده شدن اجساد مطهر شهدای کربلا بار دیگر تداعی شود. از هم گسیختگی ابدان مطهر شهدا سبب شد تا پیکر های مطهر در سرزمین هویزه در کنار رودخانه کرخه نور به خاک سپرده شوند. شهیدان حسن فتاحی ثانی، مجید کریمی‌ثانی، محمد فاضل، مجید مهدوی و سید‌مصطفی مختاری پنج شهید سبزواری مدفون در بهشت هویزه هستند. هرساله یادواره ای شهدای هویزه با محوریت گرامیداشت این شهیدان و ۴۳ شهید جهادگر سبزواری در این شهرستان برگزار می شود.
** شهید فاضل جواهر است
محمد فاضل از شهدای سبزواری مدفون در هویزه است. او متولد سال ۱۳۳۸ و در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف تهران به تحصیل پرداخت.
محمد حسین فاضل پدر شهید  اظهارداشت: محمد از همان روزهای نخست شکل گیری انقلاب آرام و قرار نداشت.
وی ادامه داد:در همان دوران دبیرستان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی حضوری فعال داشت و به همین دلیل چند بار مور تعقیب ساواک قرار گرفت.
پدر شهید فاضل خاطرنشان کرد: پس از گرفتن مدرک دیپلم، در  رشته ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد قبول شد. مدتی از تحصیلش نگذشته بود که به دلیل فعالیت های سیاسی راهی تهران شد.
پدر شهید فاضل عنوان کرد: محمد در سال ۱۳۵۸ یا کمک دوستانش جهاد سازندگی سبزوار را تشکیل داد. محمد در سال های تسخیر لانه جاسوسی در کنار سایر رزمندگان و مجاهدان انقلاب قرار گرفت و حضوری فعال در دستگیری گروگان های آمریکایی داشت.
پدر شهید فاضل با اشاره به بینش بالای ایشان نسبت به حوادث انقلاب و زمان خودش گفت: شهید فاضل یکسال قبل از عدم کفایت بنی صدر در تحقیق به نام ” خط شیطان”، خط فکری او را خط شیطان و حامی منافقان میدانست.
وی ادامه داد: شهید فاضل شخصیتی است که جوانان می توانند اورا الگوی خود قرار دهند. این شهید بزرگوار متین و کم حرف و نسبت به حفظ و رعایت شئونات اسلامی بسیار حساس بود.
پدر شهید فاضل عنوان کرد: مرحوم دکتر علی شریعتی محمد را همواره به جواهری تعبیر می کرد و می گفتند قدر محمد را بدانید.
**اطاعت از امام راه سعادت انقلاب اسلامی
شهید حسن فتاحی از شهدای مدفون در هویزه و متولد سال ۱۳۳۳ است. او در رشته فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد.
عبدالجواد فتاحی پدر این شهید  اظهارداشت: شهید فتاحی ارادت زیادی به امام راحل(ره) داشت و تنها راه پیروزی و سعادت انقلاب را اطاعت محض از ایشان می دانست.
وی ادامه داد:ایشان همواره بر ضرورت وحدت و همدلی در جامعه تاکید داشت و وحدت را در اطاعت محض از آموزه های علی(ع) می دید.
پدر شهید فتاحی عنوان کرد: این شهید بزرگوار با شناخت قلبی و عقلی ولایت فقیه را درک کرد و یک عشق و علاقه استثنایی نسبت به امام راحل(ره) و انقلاب اسلامی داشت.
وی تصریح کرد: شهید فتاحی در سال ۱۳۵۴به دانشگاه فردوسی مشهد راه یافت و در همین روزها به مبارزین انقلاب پیوست در اعتصاب هایی که منجر به تعطیلی دانشگاه ها شد نقش بسزایی داشت.
وی گفت:پس از پیروزی انقلاب حسن به همراه سایر دوستانش جهاد سازندگی سبزوار را تاسیس کرد و دوچاهی از دور ترین و محروم ترین روستاهای بخش روداب سبزوار مستقر شد تا به مردم مناطق محروم ارائه خدمت کند.
پدر شهید فتاحی ادامه داد:در همان روزهای نخست حضورشان در جبهه به همراه محمد فاضل گروه اخلاص را تشکیل داد و پایگاهی برای حضور رزمندگان سبزواری ایجاد کردند.
وی خاطرنشان کرد: در همان روزهای ابتدایی جنگ به مادرش گفته بود” آیادصدای هل من ناصر ینصرنی امام(ره) را نمی شنوید”  و مادر حسن با علاقه به او اجازه حضور در جبهه های حق علیه باطل را داد.
پدر شهید فتاحی افزود: دوستانش نقل می کنند که در جریان عملیات نصر گلوله مستقیم به قلب این شهید بزرگوار اصابت کرد و شهید همانطور که قلب خود را با دو دست گرفته بود، فریاد های الله اکبر سر می داد تا به شهادت رسید.
**شهید کریمی الگویی برای نسل های جوان
مجید کریمی از شهدای مدفون در کربلای هویزه است. او در سال ۱۳۳۹ در شهرستان سبزوار متولد شد و بر اثر اصابت تیر و ترکش به شهادت رسید.
وحید رضا کریمی برادر شهید  اظهار داشت: این شهید بزرگوار در رشته کامپیوتر در دانشگاه تهران پذیرفته شد. علاقه زیادی به امام(ره) داشت و در همان روزهای اوج انقلاب اسلامی در صف مبارزین با رژیم ستم شاهی قرار گرفت.
وی ادامه داد: مجید به همراه دوستانش جهاد سازندگی سبزوار را ایجاد و در مناطق محروم شهرستان مشغول ارائه خدمت به محرومان و روستائیان شدند.
وی عنوان کرد:همزمان با آغاز جنگ تحمیلی و مجید نیز به همراه دوستانش با تشکیل گروه اخلاص به فرماندهی شهید محمد فاضل عازم جبهه ها شد.
برادر شهید کریمی گفت: پس از دو ماه حضور در جبهه در منطقه عملیاتی سونگرد بر اثر اصابت گلوله اشهیدز ناحیه پا مجروح شد و در بیمارستان اهواز تحت درمان قرار گرفت. با تشدید حملات دشمن  خود را از بیمارستان مرخص کرد و با همان وضعیت راهی جبهه شد.
وی  اظهارکرد: خلوص نیت مجید در کارها سبب شد تا دوست و پسر خاله اش شهید محمد فاضل از او به عنوان الگویی برای جوانان و نوجوانان یاد کند.
**انقلاب را باید صادر کرد
شهید مصطفی مختاری متولد سال ۱۳۳۲ در شهرستان سبزوار است. در سال ۱۳۵۹ عازم جبه های حق علیه باطل شد و در هماسن سال در منطقه عملیاتی هویزه بر اثر اصابت تیر و ترکش به شهادت رسید.
سید رضا مختاری برادر این شهید بزرگوار  اظهارداشت: مصطفی از ورزشکاران به نام شهرستان بود و در رشته دو و میدانی و مسابقات مختلف مدال های زیادی را کسب کرد.
وی ادامه داد: علاقه زیادی نسبت به دستگیری از دیگران داشت و در روزهای نخست فروردین ماه هرسال به دیدار خانواده محرومان می رفت.
برادر این شهید بزرگوار عنوان کرد:علاقه افر او برای کمک به محرومان سبب شد نا در روزهای نخست شکل گیری جهاد سازندگی به این تشکل انقلابی بپیوندد.
وی گفت: مصطفی در جهاد سازندگی تلاش زیادی را برای گسترش عدالت اسلامی و مبارزه با زورگویان کرد و پس از آغاز جنگ تحمیلی به همراه اعضاء گروه اخلاص راهی جبهه های نبرد شد.
وی اظهار کرد: این شهید بزرگوار علاقه وافری به امام راحل و اعتقاد به حرکت انقلاب اسلامی داشت و معتقد بود که انقلاب باید صادر شود و محل صدور آن نیز همین جبهه های جنگ است.
برادر شهید مختاری گفت: شهید مصطفی معتقد بود که تنها راه صدور انقلاب اعتقاد به ولایت فقیه، امام(ره) و اخلاص و ایثار در راه تحصص آرمان و اهداف انقلاب اسلامی است.
**حرکت در خط امام انقلاب را پیروز می کند
شهید مجید مهدوی متولد سال ۱۳۳۵ در شهرستان سبزوار است. او در رشته برق موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و در سال ۱۳۵۹ همراه با یاران شهیدش در کربلای هویزه بر اثر اصابت تیر و ترکش به شهادت رسید.
مرضیه واعظ مادرشهید مهدوی  اظهارداشت: مجید علاقه زیادی به امام راحل داشت و در همان روزهای اوج انقلاب به فرمان امام(ره) مبنی بر ترک خدمت سربازی پادگان محل خدمت خود را ترک و به صفوف مبارزان با رژیم ستم شاهی پیوست.
وی ادامه داد: علاقه زیادی به یادگیری امور دینی داشت و به همین دلیل در همان ایام نوجوانی احکام دینی را فرا گرفت و براساس آن عمل می کرد.
وی گفت:با پیروزی انقلاب اسلامی به همراه جمعی از یاران و دوستانش وارد جهاد سازندگی شد و در همین دوران با حضور در مناطق محروم شهرستان به ارائه خدمت به محرومان پرداخت.
مادر مهدوی عنوان کرد: مجید معتقد بود همه آنچه که در اختیار انسان هاست امانت های الهی است و ما همچون ابراهیم باید آماده قربانی کردن این امانت ها در راه خدا باشیم.
وی اظهارکرد: او اطاعت و حرکت در خط امام راحل را راه سعادت و پیروزی انقلاب اسلامی می دانست و همواره به جوانان ونوجوانان توصیه می کرد که در راه اطاعت از امام تلاش کنند.
مادر شهید مهدوی عنوان کرد: شهید همه را در قبال خون شهدا مسئول می دانست و معتقد بود امت انقلابی باید مراقب رفتار مسئولان باشند تا هر فرد سازش کاری در پست و مقام های کشور قرار نگیرد تا انقلاب از مسیر و حرکتش منحرف شود. همه باید مطیع ولی فقیه و ادامه دهنده راه شهدا و انقلاب اسلامی باشیم.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.