برگزاری نخستین همایش استان های همطراز و مشترک المنافع ایران و روسیه در خراسان رضوی

برگزاری نخستین همایش استان های همطراز و مشترک المنافع ایران و روسیه در خراسان رضوی

رئیس گروه دوستی پارلمان ایران و روسیه خبرداد:

سبزوار نیوز/رئیس گروه پارلمان دوستی ایران و روسیه اظهارداشت: در دولت یازدهم زمینه همکاری اقتصادی و سیاسی با روسیه به نحو مطلوبی فراهم و زمینه مناسب برای صادرات محصولات ایرانی به این کشور ایجاد شده است.

افزایش تعاملات اقتصادی بین ایران و سایر کشور ها از مهمترین دستاوردهایی است که دولت یازدهم درسه سال گذشته توانست با تدبیر و دیپلماسی خردمندانه به آن دست یابد. اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم ها سبب شد تا پس از گذشته دورانی طولانی زمینه برای صادرات و محصولات ایرانی و تجارت با سایر کشورها فراهم شود. روسیه  از کشورهایی که امروز به عنوان مقصد اقتصادی و تجارت جمهوری اسلامی ایران هدف قرار گرفته است. این کشور از ظرفیت های اقتصادی متنوعی برای صادرات محصولات ایرانی و عرضه آن در بازار مصرف دارد و برهمین اساس گروه پارلمان دوستی بین مجلس دو کشور ایجاد شده است تا این زمینه های همکاری با امضاء تفاهم نامه هایی ایجاد شود. در این بین نیز افزایش تعاملات سیاسی،  دفاعیو مقابله با پدیده شوم تروریست در منطقه  سبب شده تا مسئولان این دو کشور بیش از پیش علاقه مند به همکاری با یک دیگر باشد.برای بازشدن موضوع گفت وگویی با رمضانعلی سبحانی فر رئیس گروه دوستی پارلمان ایران روسیه داشتم.
**برگزاری نخستین همایش استانی مشترک بین ایران و روسیه
رئیس گروه پارلمان دوستی ایران و روسیه اظهارداشت: در دولت یازدهم زمینه همکاری اقتصادی و سیاسی با روسیه به نحو مطلوبی فراهم و زمینه مناسب برای صادرات محصولات ایرانی به این کشور ایجاد شده است.
رمضانعلی سبحانی فر با بیان اینکه ایران و روسیه از تشابهات فرهنگی، اقتصادی و تاریخی زیادی برخوردارند، تصریح کرد: این دو کشور دارای قدرت اثر گذاری زیادی در سطح منطقه خاورمیانه در زمینه مبارزه با تروریسم و اثر گذار در عرصه بین المللی هستند.
 وی خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر سطح تعاملات این دو کشور افزایش یافته است و با آغاز تحریم های برخی کشورها علیه روسیه، این کشور خواستار افزایش سطح ارتباط اقتصادی و بازرگانی با ایران است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: بازرگانان ایرانی باید از این فرصت مهم برای افزایش صادرات محصولات ایرانی به بازارهای اقتصادی روسیه استفاده کنند.
وی عنوان کرد: روسیه در زمینه صادرات میوه، سبزی و صیفی جات، مرکبات، ساخت دارو، سنگ های ساختمانی از ایران آماده همکاری است.
سبحانی فر خاطرنشان کرد: در همین راستا در دیداری که بین رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس دومای روسیه در ایران برگزار شد بر تقویت روابط اقتصادی از طریق معرفی ظر فیت های اقتصادی استان های هم طراز تاکید شد.
وی گفت: براین اساس همایش هایی در جهت معرفی ظرفیت های اقتصادی بین ۲ استان مشترک و همطراز برگزار و بازرگانان ۲ کشور می توانند به راحتی با توانمندی های و زمینه های سرمایه گذاری در این مناطق آشنا شوند.
سبحانی عنوان کرد: برنامه ریزی شد تا همایش استانی بین استان خراسان رضوی با حضور مسئولان یکی از استان های همطراز کشور روسیه در استان برگزار شود.
وی گفت: در حاشیه این همایش ها نیز سرمایه گذاران به شهرستان های مختلف استان سفر و از نزدیک زمینه سرمایه گذاری در شهرهای استان به آنان معرفی می شود.
عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی یادآورشد: هم اکنون روسیه درخواست دریافت یک میلیون تن سیب و انار به این کشور را دارد که با توجه به ظرفیت های مناسب در زمینه پرورش میوه در استان برخی شهرستان ها زمینه برای صادرات این محصولات فراهم است.
وی گفت: استان خراسان رضوی از ظرفیت های لازم برای تصاحب بازار مصرف مرکبات، صادرات محصولات فرآوری شده صنعتی و معدنی به روسیه برخوردار است و مسئولان استان باید شرایط برگزاری این همایش ها را به سرعت فراهم کند.
سبحانی فر ادامه داد: پیگیری شد تا با استاندار خراسان رضوی زمینه برای برگزاری همایشی اقتصادی در راستای معرفی ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری استان به سرمایه گذاران و مسئولان روسی فراهم شود.
وی گفت: در سفر آینده گروه دوستی پارلمان ایران و روسیه به این کشور، زمان برگزاری و استان همطراز برای برگزاری این همایش مشخص خواهد شدکه در این فاصله استان خراسان رضوی نیز باید زمینه های لازم را آماده کند.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.