اطلاعات و توصیه : با چه وسایلی و چگونه به پیاده روی اربعین برویم؟

اطلاعات و توصیه : با چه وسایلی و چگونه به پیاده روی اربعین برویم؟

با چه وسایلی و چگونه به پیاده روی اربعین برویم؟
راه راحت تر برای دریافت ویزا ثبت نام در سامانه سماح و مراجعه به دفاتر حج و زیارت در شهر محل سکونت است. برای صدور روادید در دفاتر حج و زیارت شما باید در گروه های حداقل ۵ نفری ثبت نام کنید./ دفتر حج و زیارت در جوین

دفتر زیارتی میثاق  زارعی  : خیابان امام رضا (ع) محله ملایجرد

ایام اربعین حسینی در حال نزدیک شدن است و عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) خود را برای زیارت پیاده حضرتش آماده می‌‌‌کنند. قطعا رفتن به چنین سفری برای شیفتگان و والهان حضرت، سفری رؤیایی است که هر سختی را بر جان می‌‌خرند تا به فیض عظیم آن زیارت نائل شوند. اما از آنجا که ممکن است برخی دوستان تاکنون توفیق زیارت اربعین را نداشته‌‌اند، قطعا برخی اطلاعات درباره این سفر، کمک شایانی به آنان خواهد داشت.

مقدمات اداری سفر:

– داشتن گذرنامه قانونی با اعتبار بیش از سه ماه/ در صورتی که گذرنامه با اعتبار کافی ندارید در سریع ترین زمان ممکن به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه و نسبت به دریافت گذرنامه اقدام کنید. دریافت گذرنامه حدود ۱۱۰ هزار تومان هزینه و بین یک هفته تا ده روز زمان می برد.

– دریافت روادید کشور عراق: برای دریافت روادید می توانید بصورت انفرادی به کنسولگری عراق در مشهد و یا سفارت این کشور در تهران مراجعه فرمایید(دقت داشته باشید هرچه به اربعین نزدیکتر شویم دریافت ویزای انفرادی دشوراتر می شود).

راه دوم و راحت تر برای دریافت ویزا ثبت نام در سامانه سماح و مراجعه به دفاتر حج و زیارت در شهر محل سکونت است. برای صدور روادید در دفاتر حج و زیارت شما باید در گروه های حداقل ۵ نفری ثبت نام کنید./

– زائرین مشمول دارای شرایط زیر می توانند با قید ضمانت و سپردن ودیعه از کشور خارج شده و در همایش بزرگ اربعین حسینی شرکت کنند:

۱- مشمول فاقد غیبت باشد

۲-دانشجویان و دانش آموزانی که به سن ۱۸ سال رسیده باشند باید با داشتن گواهی اشتغال به تحصیل به مراکز پلیس+ ۱۰ مراجعه کنند.

۳- فارغ التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی که مهلت معرفی آنان به پایان نرسیده باشد.

۴- دانشجویانی که از فراغت تحصیل آنان یک سال سپری نشده دارای گواهی فراغت از تحصیل و برگ ثبت اتمام تحصیل در مراکز پلیس + ۱۰ باشند.

۵- مشمولان فاقد غیبت که دارای برگ ثبت درخواست معافیت کفالت و پزشکی از مراکز پلیس+۱۰ باشند.

عزیمت به عراق:

برای سفر به پایانه های مرزی یا نجف می توانید از سه مسیر هوایی، زمینی و ریلی استفاده کنید. با توجه به کمبود بلیط و بازار سیاه استفاده از وسایل نقلیه عمومی راحت ترین و به صرفه ترین راه با رعایت نکات ایمنی سفر، استفاده از وسیله نقلیه شخصی است.

از کدام مرز عبور کنیم؟

در حال حاضر گذر زائران از سه پایانه مرزی شلمچه، چزابه و مهران مقدور است پایانه مرزی مهران برای زائران جغتایی نزدیکتر است ولی مسیر آن به نسبت صعب العبور و با توجه به مراجعه زیاد از استان های پرجمعیت شمالی و تهران به این مرز با ازدحام بیشتری روبرو خواهید شد، در مجموع عبور از مرزهای شلمچه و چزابه حدود ۲۰۰ کیلومتر مسیر را طولانی تر می کند ولی عبور راحت تری را برای شما به همراه دارد.

اگر نسبت به تهیه به موقع بلیط قطار اقدام کنید به راحتی می توانید از ایستگاه نقاب سوار قطار شده به اهواز بروید و از مرز چزابه(شهرستان سوسنگرد) و یا مرز شلمچه(شهرستان خرمشهر) وارد خاک عراق شوید.

مسیر پیاده روی و ملزومات آن:

اطلاعات ضروری

میزان مسافت :۸۰ کیلومتر

تعداد ستون ها : ۱۴۵۲ ستون

فاصله بین هر ستون : ۵۰ متر ( ۲۰ستون =۱ کیلومتر )

زمان لازم برای پیاده روی : ۲۰ تا ۲۵ ساعت

زمان تخمینی سفر پیاده : ۲ تا ۳ روز

بهترین زمان شروع سفر: ۱۶ صفر

انتظار می رود در این تاریخ سفر تمام شود: ۱۸ صفر

چه کسانی میتوانند در این سفر حضور یابند؟

همه افراد (مرد، زن، بچه، خانواده ها)

مسیر:

از درب ساعت (باب الساعه)حرم حضرت علی ( علیه السلام )خارج شده و پیاده روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین ( علیه السلام )یا خیابان امام جعفر صادق ( علیه السلام ) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید.

به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر بصورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آنها ملحق شوید و بعد حدود ۷۵ کیلومتر در ستون ۱۴۵۲ شما به حرم حضرت عباس علیه السلام خواهید رسید.

دستورالعمل های پیاده روی:

۱ . پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید.

۲ . اولین شب را در یکی از موکب ها (کمپ یا حسینیه) در حدود ستون ۵۰۰ و دومین شب را حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.

۳ . مدت طولانی پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید.

۴ . در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب (کمپ یا حسینیه) پیداکنید. نیازی به نگرانی نیست چون تعدادی زیادی از این موکب ها وجود دارد.

۵ . مراکز افراد گمشده در ستون های ۷۲ ، ۳۳۵ ، ۶۰۲ ، ۱۱۰۳ و حرم حضرت عباس(علیه السلام) قرار دارند. هر ۳ کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟

۱ . سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است.

۲ . مقداری داروی اساسی برای ۲ یا ۳ روز پیاده روی همراه داشته باشید. با اینکه تعدادی کلینیک های کوچک و کمپ های درمانی در طول مسیر وجود دارند.

۳ . به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید یک کوله پشتی سبک را به وسایلتان اختصاص بدهید.

۴ . برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش،کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره

۵ . کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر میدانید مداوم دچار می شوید.

۶ . شما میتوانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی به همراه داشته باشید. البته بهتر است این ها را درموبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

۷ . کفش های تازه و بسته بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید.

۸ . پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.

یادداشت های مهم

۱ . همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست مگر که بخواهید به موکب ها (کمپ یا حسینیه) کمکی کرده باشید.

۲ . سرویس های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موکب ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند.

۳ . نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید میتوانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبو سهایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

۴ . به طور متوسط ۹۹ / ۹۹ درصد تمامی زنان و مردان بالای ۱۰ سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می رسانند.

۵ . از اینکه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را میدانید اطمینان حاصل کنید.

۶ . اگر که میخواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل برخواهید خورد.

رهنمودها

۱ . کسانی که میخواهند به امام حسین علیه السلام خدمت کنند باید به یادشان باشد که صرفا برای دست یافتن به نزدیکی ومجاورت به خدا این کار را باید انجام دهند.

۲ . نمازهای یومیه را سروقت برپا دارید چرا که آن وظیفه اصلی ای بود که امام حسین برای آن شهید شد. همانطور این وظیفه را نسبت به بقیه کارها اولویت دهید.

۳ . فضای غم و اندوه زمان اربعین را با خنده و شوخیهای نابجا خراب نکنید.

۴ . اذکار سبحان الله، لا اله الی الله و الله اکبر را مکررا در زمان پیاده روی تکرار کنید که اینها از بهترین اذکار هستند.« وَتَزَوَّدُوا فَانَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ یَا اولِی الاللْبَابِ » سوره بقره آیه(۱۹۷). به خواندن قرآن و دعا و مناجا تها نیز مداومت داشته باشید.

۵ . از تلف کردن غذاها و نوشیدنی ها بپرهیزید. صاحبان موکب ها باید به این موضوع دقت کنند و همینطور به زائران پیاده احترام بگذارند.

۶ . پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محلهای عمومی را دقت کنید.

۷ . به یاد امام غایب حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) زیارت انجام داده و برای تعجیل در فرج ایشان بسیار دعا بخوانید.

این سایت در قبال این مطالب مسؤلیتی ندارد.

لینک منبع خبر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.