مجموعه موسسات بنی هاشم

 

روستای برغمد از توابع شهرستان جوین : جمعیت روستای برغمد ۳۵۰۰نفر و برغمدیهای مقیم تهران حدود ۲۰۰۰۰ نفر میباشد با توجه به همبستگی و اتحاد حاصل بین برغمدیهای مقیم تهران ۲۰سال قبل موسسه ای بنام بنی هاشم تاسیس و امور برغمدیها در دستور کار این موسسه قرارگرفت .(این موسسه در راستای تاسیس خانه سبزوار فعالیت خود را آغاز نمود)

بنی هاشم= پل ارتباط برغمدیهای مقیم تهران با روستای برغمد

عملکرد این موسسه طی ۲۰ سال گذشته :
۱-تاسیس صندوق قرض الحسنه بنی هاشم (شماره ثبت ۱۲۳۸۱)
در این موسسه ۸ هزار نفر عضویت دارند و ۱۴ کارمند درحال ارائه خدمات به مشتریان میباشند. مهمترین اهداف آن اعطای تسهیلات به اعضاء در چهاچوب مقررات صندوق می باشد.
۲-تاسیس موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی (به شماره ثبت ۱۴۳۷۱)
این مؤسسه با هدف تامین مایحتاج ایتام و نیازمندان در تهران و روستای برغمد و روستاهای اطراف و برخی از شهرها تاسیس گردید. ۱۷ نفر به طور مستقیم و ۵ نفر بطور غیر مستقیم با این موسسه همکاری مینمایند.در طول ۱۹ سال فعالیت توانسته است ۱۵۵۹ نفر افراد نیازمند و بی بضاعت را تحت پوشش قرار دهد.
عمده درآمد مؤسسه خیریه از طریق حمایت صندوق قرض الحسنه بنی هاشم،هیئت امنا و شرکت در نمایشگاه ها و ایجاد غرفه و پخش صندوق صدقات و کمک خیرین و نیکوکاران و…… می باشد .


۳-تعاونی رنگ بنی هاشم:
با توجه به این که اکثر برغمدیها مقیم تهران در امور تزئینی خصوصا در صنف نقاشی ساختمان فعالیت می کنند در سال ۱۳۸۵ جهت تسهیل در امور این عزیزان اقدام به تاسیس این شرکت تعاونی گردید.


۴- مجموعه ورزشی ،فرهنگی و مذهبی بنی هاشم
فعالیتهای ورزشی :

-برگزاری هشت دوره مسابقات کشتی با چوخه کشوری (در برغمد)
-برگزاری هشت دوره همایش پیاده روی خانوادگی
-برگزاری مسابقات دو میدانی
-برگزاری مسابقات سوارکاری
-برگزاری مسابقات فوتبال
-برگزاری مسابقات و بازیهای بومی و محلی
فعالیتهای فرهنگی مذهبی آموزشی:
-برگزاری یادواره شهدا و تجلیل از خانواده آنها
-حمایت از تاسیس کتابخانه بنی هاشم و تامین کتابهای آموزشی ،مذهبی و فرهنگی
-برگزاری مراسم جشن در اعیاد اسلامی و میلاد ائمه (ع)
-برگزاری مراسم ادعیه و تعزیه به مناسبتهای مختلف از جمله برگزاری تعزیه در ماه مبارک رمضان در تهران ( در محل موسسه و پارک پلیس منطقه چهار) همچنین برگزاری مراسم عزاداری سالار و سرور شهیدان در برغمد (با هنرنمایی بهترین تعزیه خوان های ایران)
– برپایی سفره ی اطعام برای ایتام و نیازمندان
– آموزش قرائت و روخوانی و ترتیل قرآن کریم
– برگزاری مراسم و کلاسهای ختم قرآن
-مشارکت در ساخت فیلم دوال ( با موضوع کشتی باچوخه)در جهت شناساندن کشتی سنتی خطه خراسان بزرگ در ایران و جهان
-احیای مراسم فرهنگی ،بومی محلی منطقه
-برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی
۵-مجموعه پذیرایی بنی هاشم :
این مجموعه از چهارسال پیش فعالیت خود را در جهت کمک به همشهریان آغاز نموده و دارای دو سالن مجزا می باشد .هر سالن از ۳۰۰ متر مربع زیر بنا برخوردار و گنجایش ۱۰۰۰نفر را جهت برگزاری مراسم عروسی ، عزاداری و …. دارد. رستوران این مجموعه در جنب سالن پذیرایی اماده ارائه خدمات به همشهریان با تخفیف ویژه میباشد.
۶-شرکت توسعه و عمران و آبادانی(سرمایه گذاری )برغمد:
عمده فعالیتهای این شرکت عبارتند از:
– بهسازی مصلای و مزار شهدا–مشارکت در احداث و پیگیری مراحل اداری پاسگاه انتظامی و مخابرات– مشارکت در طرح هادی (بهسازی معابر، تخریب و ساخت مکان های ناهمگین) – بازسازی مظهر قنوات– احداث زیر ساخت ها و خرید زمین گود کشتی- مشارکت در ساخت درمانگاه شبانه روزی(درمان بستر)– مشارکت در ساخت آتش نشانی روستا-کمک های موردی به مدارس– بهسازی مساجد و مشارکت در ساخت حسینیه برغمد و سبز وار– بررسی و ایجاد فرصت های شغلی-مشارکت فعال در کلیه امور عمرانی و عام المنفعه برغمد-احداث گود کشتی بنی هاشم…
۷-دفتر موسسات بنی هاشم مستقر در برغمد:
جهت ارائه ی خدمات مستقیم به اهالی و روستاهای اطراف در سال ۱۳۸۲ تاسیس وبه نمایندگی از موسسات بنی هاشم مجری تصمیمات و سیاست ها شد.
گود کشتی بنی هاشم برغمد
گود کشتی برغمد از سابقه ی طولانی برخوردار می باشدکه در آن پهلوانان بزرگ و نامداری در این گود پرورش یافته اند از جمله ای بزرگان حاج حسین حاج سلیمان معروف به حاج حسین ، حاج حسن حاج ابوالقاسم ، حاج حسن محمد حاج ابواقاسم ، حاج سید علی حاج سید رضا که همگی به رحمت خدا رفته اند و پهلوانانی که افتخار حضور در کنارشان را داریم از جمله : حاج رضا حاج سلیمان و پهلوان حسین برغمدی.
در جهت احیاء کشتی با چوخه مجموعه فرهنگی ورزشی بنی هاشم در سال ۱۳۸۸برگزاری مسابقات کشتی با چوخه در سطح کشوری را در روز یازدهم فروردین ماه هر سال در برنامه ی کاری خود قرار داد. با توجه به حضور گسترده ی پهلوانان ومشتاقان علاقه مند به برگزاری این مسابقه اقدام به پیگیری و احداث گود کشتی از مسئولین زیربط گردیدودر این راستا با پیگیری های متعددجناب آقای مهندس سبحانی فر نماینده ی محترم شهرستان های سبزه وار، جوین ، جغتای ، خوشاب ، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی و حضور جناب آقای عباسی وزیر محترم سابق ورزش وجوانان در روز چهاردهم فروردین ماه در گود کشتی برغمد موافقت های لازم جهت احداث گود کشتی به عمل آمده وعملیات ساخت در دولت تدبیر و امید نیز ادامه داشته وامید است با احداث این گود ازجمله در محل وی آی پی – سکوهای تماشاگران – سرویس های بهداشتی – پارکینگ و غرفه های رفاهی آماده بهره داری می باشیم که به عنوان گود شهرستان جوین شناخته شده است شاهد برگزاری مسابقات بین المللی در این گود باشی هشتمین دوره ی این مسابقات در یازدهم فروردین ماه ۱۳۹۵ با حضور مسئولین ورزسی و اجرایی استان های خراسان بزرگ ، پهلوان ایران آقای محمد رضا طالقانی با شرکت حدود ۲۶۰کشتی گیر از ۱۰استان کشور و ۳۵ هزار تماشاگر و علاقه مند با اهدا جوائز سنتی از جمله (شتر، گوساله و قوچ ) برگزار گردید. نهمین دوره ی این مسابقات در روز یازدهم فروردینماه ۱۳۹۶ برگزارخواهد شد کشتی گیر در این کود به رقابت بپردازند و بیش از ۴۰ هزار تماشاگر مشتاق این مسابقه را از نزدیک مشاهده نمایند. مسئولین برگزاری این مسابقات هماهنگی های لازم را جهت برگزاری مسابقات بسیار جذاب به عمل آورده ودر راستای منویات مقام معظم رهبری و جهت گسترش این رشته ی بومی محلی که ریشه در آداب و سنن خراسان بزرگ دارد از وزیر محترم ورزش جوانان جناب آقای سلطانی فر–جناب آقای امیررضا خادم ، معاون محترم امور مجلس وهماهنگی استانهای وزارت ورزش و جوانان نمایندگان محترم خراسان بزرگ در مجلس شورای اسلامی و استاندار محترم خراسان رضوی دعوت بعمل آمده است. ضمنا این مسابقه به صورت زنده از شبکه سه سیما ،شبکه استانی خراسان رضوی و شبکه ورزش جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد. مسابقه در ۵ وزن برگزار خواهد شد که به نفرات اول هروزن یک نفر شتر به نفرات دوم یک راس گوساله و به نفرات سوم یک راس گوشفند اهدا خواهد شد همچنین در پایان مسابقه قهرمان قهرمانان گد بنی هاشم برغمد با برگزاری مسابقه مشخص و به رسم یاد بود کمربند پهلوانی و مبلغ ۱۵ میلیون ریال به این پهلوان طی مراسم ویژه ای اهدا خواهد شد.
نتیجه: چنانچه هر روستا، شهر و استان به روش فوق عمل نماید نیازی به بودجه دولتی نخواهد بود.