کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۰

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۰

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۰ با بیش از ۱۰۰ کشتی گیر رقابت خود را آغاز کرد و بیش از ۵۰ هزار تماشاگر در گود بنی هاشم برغمد با جان و دل به تماشای این مسابقه ی مهیج می پردازند.

کشتی با چوخه 

کشتی با چوخه یکی از معروف‌ترین ورزش‌های محلی ایران است. تاریخچه کشتی با چوخه که در میان بومیان خراسان( کرمانج ها ) رواج دارد. کشتی باچوخه در خراسان بزرگ از تاریخچه کهنی برخوردار است و این ورزش بومی در بسیاری از مراسم محلی به خصوص جشن عروسی نیز رایج بوده است. از قدیم بومیان استان برای این کشتی اهمیت خاصی قائل بودند و در پرورش پهلوانان این رشته می‌کوشیدند. این کشتی به طور سنتی در مراسم عروسی ایام نوروز در روستاها بر گزار می‌شد. بعدها توسعه و رواج پیدا کرد.

کشتی با چوخه همه ساله در گودهای مختلف خراسان در فروردین ماه برگزار می شود.

واژه کشتی با چوخه در اصل کردی یا کرمانجی است و به معنی شنلی است که برکمر خود میبندند این ورزش از قدیم در بین مردم خراسان بوده و به نام ( کشتی با چوخه ) شناخته شد.

کشتی با چوخه برگرفته از ورزشهایی همچون < جودو> ، <کوراش> و < آلیش > و زمان هر مسابقه چوخه ۱۰ دقیقه می باشد. اوزان در ۴ یا ۵ وزن دسته بندی می شوند:

(۶۵-)،(۷۵-)،(۸۵-)،(۹۵-)و(۹۵+) کیلوگرم رقابت می کنند.

دهل و سرنا

دهل و سرنا نیز برای خبر کردن کشتی با چوخه است. و از مردم می خواهد که جمع شوند و با دل و جان به تماشای کشتی با چوخه بپردازند.

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد یا کشتی با چوخه شهدای برغمد یا کشتی همه ساله در تاریخ یازدهم فروردین ماه برگزار می شود. این مسابقات کشوری مهیج از سال ۱۳۹۰ فعالیت ورزشی خود را شرع کرده است.

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد در سال ۹۰ با بیش از ۱۰۰ کشتی گیر رقابت خود را آغاز کرد و بیش از ۵۰ هزار تماشاگر در کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد سال ۹۰ با جان و دل به تماشای این مسابقه ی مهیج می پردازند.

 

>>ادامه مطالب هفته های اینده …<<

 

کشتی با چوخه گود بنی هاشم برغمد

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *